İran: Saldırıların arkasında Suudi Arabistan var, intikam alınacak

İran Devrim Muhafızları, bugün Humeyni'nin mezarı ve parlamento binasına yönelik saldırının arkasında Suudi Arabistan'ın olduğu iddia etti, intikam vurgusu yaptı.

DEVRİM MUHAFIZLARI TEHDİT ETTİ

İran Devrim Muhafızları'nın Başkan Yardımcısı General Hüseyin Salami gün içerisinde yaptığı açıklamada, "Şüphesiz ki, Tahran'da bugün gerçekleştirilen saldırıların intikamını alacağız. Teröristlerden, uzantılarından ve destekçilerinden." ifadelerini kullanmıştı.

SUUDİ ARABİSTAN: SAVAŞI İRAN'A TAŞIYACAĞIZ

Daha önce kapalı kapılar ardından Suudi Arabistan üst düzey yetkililerinin "Savaşı, terörizmi destekleyen İran'a taşıyacağız" dediği kaydedilmişti. Nitekim Suudi Arabistan bu konuda tecrübeli bir ülke.

IŞİD SALDIRISI

Bugün İran çifte saldırı ile sarsıldı. İran parlementosunu basan IŞİD (DAEŞ) silahlı kişilerin yanı sıra, Humeyni türbesi de hedef alındı.

Çıkan çatışmalarda 12 kişi öldü, 39 kişi de yaralandı. Bu, İran'da IŞİD'in gerçekleştirdiği ilk saldırı özelliğini taşıyor.

KDP: SENARYO

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-İran) açıklamasında bunun senaryo olduğunu kaydetti. Terör kaynağı İran'ın kendini mazlum olarak göstermek, bu bahaneler ile iç tasviyeler gerçekleştirmek için bunu planladığı kaydedildi.

Detaylar için burayı tıklayın

Suudi Arabistan ve İran nasıl bir ilişki geçmişine sahip?

Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerilim ve bölgesel rekabet yeni değil. Bunun uzun bir tarihçesi var.

Bu gerilimin önemli ayaklarından biri İslam'daki Sünni ve Şii ayrışması. Ancak bu son gerilim, kimi
uzmanlara göre, içinde mezhepsel unsurların da olduğu siyasi bir kriz.

Yakın Orta Doğu tarihine bakıldığında, Suudi Arabistan ve İran arasındaki siyasi gerilimin 1979'daki İslam devriminden sonra derinleştiği görülüyor.

Devrimin ardından İran'ın bölgede Şii İslamcı hareketleri desteklemesinden endişe eden Suudi yönetimi, Körfez Arap Ülkelerinin İşbirliği Konseyi (KİK) kurulması gibi adımlar attı.

Riyad, 1980'lerde İran - Irak savaşında Suudi Arabistan Irak lideri Saddam Hüseyin'i destekledi. İki ülke arasındaki en önemli krizlerden birinde, 1987'de Mekke'de Hac sırasında Suudi güvenlik güçleriyle Şiiler arasında çıkan olaylarda yüzlerce Şii öldü.

Suudi Arabistan 1988 - 1991 arasında İran'la diplomatik ilişkilerini dondurdu.

1981'de Bahreyn'de Şii milislerin öncülüğünde bir darbe girişimi oldu.

Suudi Arabistan ve KİK ülkeleri İran - Irak savaşı döneminde İran tarafından saldırıya uğrarken 1984'de Riyad, hava sahasını ihlal ettiğini söylediği bir İran jetini vurdu.

Yine 1980'lerde kurulan Hicaz Hizbullah'ı ülke içinde çeşitli saldırılar gerçekleştirdi.

2003'teki ABD işgaliyle Saddam Hüseyin'in devrilmesi ardından Irak'ta kurulan ve ağırlıklı olarak Şii  Iraklıların elindeki hükümetler İran'dan destek aldı.

Suriye krizinde Suudiler silahlı İslamcı grupları, İran ise Beşar Esad yönetimini destekledi.
Arap Baharı kapsamındaki isyanlar Şiilerin çoğunlukta olduğu Bahreyn'e ulaştığında, Suudi Arabistan, Bahreyn'deki isyanların bastırılması için askeri güç gönderdi.

2015'te Kral Selman Bin Abdulaziz iktidarın başına geçti ve İran'a karşı daha güçlü bir bölgesel politika izleyeceğinin işaretlerini verdi.

Yemen'de Şii Husilerin isyanı sonucu Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi Suudi Arabistan'a sığınırken Riyad öncülüğünde Yemen'e hava operasyonlar başladı.

Riyad Yemen krizinde Husileri İran'ın desteğiyle hareket etmekle suçladı.

Son yıllarda Batı ile İran arasındaki nükleer anlaşma yaşanan kısmi yakınlaşma, İran'ın Irak ve Suriye'deki artan etkisi Suudi Arabistan'ı rahatsız etti.

Bu gelişmeler iki ülke arasındaki gerilimi artırdı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan'ı ziyaret etti. Ziyarette ABD ve Suudi Arabistan yetkilileri İran'ın terör kaynağı olduğunu söylemiş, Katar İran'ı sahiplenmişti. Bu sebeple Katar da tecrit edildi. 
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler