İran'lı Tesnim Haber Ajansı: Arap ülkeleri 'Bağımsız Kürdistan'ı destekleyecek

İran'lı Tesnim Haber Ajansı, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerin, Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlığına destek verdiğini yazdı.


Tesnim'de Seyyid Mehdi Nebevi adlı analiste dayandırılan yazıda Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Erbil ve Duhok’ta askeri üs kurmalarını değerlendirdi.

Suudi Arabistan ve ABD’nin Kürdistan Bölgesi'nde askeri üs kurma çabasında olduklarını belirten Seyyid Mehdi Nebevi, Suudi Arabistan’ın bu hamle ile İran’ı bölgeden izole ederek etkisiz hale getirmeye çabaladığını yazdı.

"ARAP ÜLKELERİ, KÜRDİSTAN'IN BAĞIMSIZLIĞINI DESTEKLİYOR"

Tesnim'de değerlendirmelerde bulunan Seyyid Mehdi Nebevi, Körfez’deki Arap Ülkelerinin Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ve Kürdistan’ın bağımsızlığına verdikleri desteğin diplomatik ve siyasi sebepleri kadar, ekonomik sebeplerinin de olduğunu kaydetti.

Bağımsızlık konusunda Kürdistan ve Başkan Barzani’nin bölgede sadece Körfez’deki Arap Ülkelerinden destek görebileceğini belirten Nebevi, "Kürdistan Bölgesi'nin merkezden ayrılması durumunda buna karşı çıkan komşu ülkelerle sorun yaşanabilir. Suudi Arabistan ve BAE, (Birleşik Arap Emirlikleri) Mesud Barzani’ye verdikleri destekte bir taraftan da bölgedeki pazarların gelecekteki ekonomik durumunu gözetliyorlar. Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Kürdistan Bölgesi'ndeki varlığı, bir anlamda Türkiye karşısında rekabetin artması anlamına gelmektedir. Bununla birlikte Suudi Arabistan Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlığı kartıyla bölgedeki oyun koşullarını kendi lehine çevirmeye çalışıyor" dedi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler