İran'lı General Irak-Suriye sınırında Afgan milislerle şükür namazı kıldı

İran denetiminde Şii milisler ile beraber hareket eden Afgan Fatimiyun Tugayları, Irak-Suriye sınırında Kasım Süleymani ile şükür namazı Kıldı.

İki ülkede IŞİD (DAEŞ) ile savaşarak ilerleyen Şii güçler Suriye-Irak sınırında birleşti. Birleştikleri noktada İranlı general Kasım Süleymani ile beraber şükür namazı kıldılar.

İran merkezli ajanslarında geçen haberler şu yönde:

"Afganistanlı harem savunucusu olan "Fatimiyyun Tugayları" düzenledikleri operasyonun devamında geçen ay Irak-Suriye sınırına doğru harekete başladılar.

Fatimiyyun Tugayları ve direniş kuvvetleri gösterdikleri yoğun çaba sonucu, iki gün önce Amerikan hava savunma hattını geçerek Irak-Suriye sınırına ulaşmayı başardılar.

Fatimiyun Tugayı askerleri General Süleymani ile birlikte Irak-Suriye sınırında namaz kılarken

Irak ile Suriye arasında yaklaşık 600 km'lik ortak sınır bulunmaktadır ve Musul operasyonundan önce, IŞİD terör örgütü bu sınır bölgesi 400 km'sini ele geçirmişti.

Irak'tan Suriye sınırına kadar kaydedilen ilerleme aslında IŞİD terör örgütünün Musul'un doğusundan tamamen çıkarılması anlamına gelmektedir. Irak-Suriye sınırına ulaşılmasıyla, IŞİD terör örgütünün Suriye topraklarıyla olan bağı tamamen kopmuştur.

Şuan Amerika ve desteklediği örgütler ile Suriye Ordusu ve müttefikleri arasında, Suriye'nin güney sınırına kimin sahip olacağı konusunda ciddi çatışmalar yaşanmaktadır."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler