İran: Hamaney'den ABD ve Suudi Arabistan'ı Anti-demokratik olmakla suçladı, Nükleer...

İslam İslam Cumhuriyeti Devrim Rehberi Ayetullah Hameney, ülke yetkilileri ile yaptığı görüşmede ABD'yi Ortadoğu'daki terörün sebebi olarak gösterdi, Nükleer anlaşma ile ilgili açıklamalar yaptı. Suudi Arabistan'a değindi.

Hamaney konuşmasında “Nükleer Anlaşma konusunu takip eden yetkililere güveniyoruz, onları mümin olarak biliyoruz ama düşmana güvenmeleri nedeniyle bazı meseleleri görmezden geldiler ki düşman bundan istifade etti.” ifadesini kullandı.

Ayetullah Hamenei ülke yetkilileri ile olan toplantıda yaptığı konuşmada; “Halkın 19 Mayıstaki seçimlere katılması, İslam nizamına olan güvenlerini göstermektedir. Halkı, kime oy verdiğine göre iki kutba bölmemek gerekir bu halkın seçimlerdeki büyük işini zayi eder.” dedi.

2009 olaylarını hatırlatan İran İslam Devrimi Rehberi Hamaney, bu olaylarda birilerinin cadde ve sokaklarda alenen İslam inkılabının (devriminin) temel kriterleri ve dini değerler aleyhinde sloganlar attıklarını ve onlara karşı mesafe alınmadığı ve sınırların belirlenmediği için bu sorunların devam ettiğini bildirdi.

Hamaney, her zaman olduğu gibi iş başında olan tüm hükümetlerin arkasında olduğunu bildirerek, “Ülkeyi doğru yönetmenin ilk adımı karar alma kriterlerinin belirlenmesidir. Bir sonraki adım da geçen 38 yıl boyunca elde edilen tecrübelerden yararlanmaktır. Karar alma mekanizmalarında milli menfaatler göz önünde bulundurulmalıdır.

Ayetullah Hameney; ülke yönetiminde düşmana güvenmemek asıl ve ciddi tecrübelerdir ki buna tamamen dikkat edilmelidir. Düşmana güvenmeyebilirdik ama Amerika’nın (ABD) bahanesini elinden almak için bazı yerlerde sözünüzden vazgeçtiniz, bu Amerika’nın bahanesini elinden almadığı gibi bize zarar da verdi.

Yabancılarla iş yapılan her yerde çok dikkatli ve ihtiyatlı olmalı ve öyle konuşulmalı ki düşmana güvendiğiniz hissedilmemeli, zira hem içeride hem yabancılarda olumsuz tesir bırakmaktadır.

Nükleer Anlaşma konusunu takip eden yetkililere güvendik ve güveniyoruz, onları mümin olarak biliyoruz ama bu macerada karşı tarafın sözlerine güvendiğimiz için bazı hususları yok saydık ya da gerekli adımları atmayarak boşluklar bıraktık ki düşman hali hazırda bunlardan istifade ediyor.

Hamaney konuşmasında “Dışişleri Bakanı Zarif’in müzakerelere muhalif olmadığını ama İnsanı mütedeyyin ve vicdanlı bir şekilde sorumluluk hissettiği için Amerikalıların çeşitli nedenlerle Nükleer Anlaşmayı ihlal etmesi hakkında Avrupalı yetkililere yazdığı mektupta, Nükleer Anlaşmanın ruhunun ve varlığını yok edildiğini belirttiğini.” dedi.

Ayetullah Hameney; “Nükleer Anlaşmayı kabul ettiğimizde, Nükleer Anlaşmayı inceleyen ekibin belirlenen şartlara dikkatlice riayet edildiğini kontrol edebilsinler diye şartlarımızı açık bir şekilde yazdık.” dedi.

İran İslam İnkılabı Rehberi Hamaney, IŞİD karşıtı oluşturulan koalisyonun bir yalandan ibaret olduğunu belirterek, ABD’nin IŞİD (DAEŞ)’i ortadan kaldırmak isteyen herkese karşı çıktığını ve IŞİD’i ilk çıktığından beri destekleyerek kontrol ettiğini söyledi. Ayrıca demokrasiden hiçbir eser bulunamayan Suudiler ile yan yana hareket eden Amerika’nın İran’a karşı insan haklarını ihlal etme ithamlarında bulunmasının maskara olduğunu açıkladı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler