İran'dan Kürdistan bağımsızlık referandumuna tepki ve ZERnews'in cevabı

İran Dışilişkiler Sözcüsü Behram Kasımi Kürdistan Bağımsızlık Referandumu ile ilgili olarak yaptığı açıklamda "İran islam Cumhuriyeti Irak'ın toprak bütünlüğünden yana. Tek taraflı kararlar yeni baş ağrılarına sebep olacaktır" dedi.

Açıklamada "İran’ın ilkesel ve net görüşü Irak’ın toprak bütünlüğünü desteklemektir. Bölgesel Kürdistan Yönetimi Irak Cumhuriyeti’nin bir bölümüdür, tek taraflı olarak Irak’ın milli ve kanuni çerçevesi dışında Irak’ın ve bölgenin şimdiki karmaşık durumunda Irak’ın istikrarsızlığının devam etmesini isteyenler tarafından yeni sorunların oluşturulması için yapılmış bir plandır." dedi.

İran adına açıklama yapan Kasımi "Tek parça olan, istikrarlı ve demokratik bir Irak, çeşitli kavmiyetler ve mezheplerden olan bu ülkenin tüm halkının menfaatlerinin korunmasını sağlayacaktır. Bu gün Irak’ın her zaman olduğundan daha çok sakinliğe ve milli birliğe ihtiyacı vardır. Erbil ile Bağdat arasında olan ihtilaf; milli diyalog, anlaşma ve Irak anayasasına uygun olarak halledilmelidir." dedi.

"DİNİME SÖVEN MÜSLÜMAN OLSA"

İran gibi bir ülkenin Kürdistan'da demokrasi ve insan hakları dersi vermeye çalışması trajikomik bir olay ve meşhur "Dinime söven Müslüman olsa sözünü" akla getiriyor. Çünkü:

İRAN

İran'da Fars ve Şii faşizmi hakimdir. Şii olmayan biri cumhurbaşkanı adayı olamaz, Şii adaylar isimlerini dini mercilere sunar, ancak Dini Mercilerin izin verdiği bu Şii adaylardan bazıları aday olabilir. Şii olmamaları sebebiyle Kürtler, Beluclar, Araplar  ve diğer halklar sık sık bahanelerle katlediliyor, idam ediliyor. Örneğin bir çok Beluc Köyü'nün tüm erkekleri idam edilmiş durumda. İran Ortadoğu'da Şii olmayan Müslümanlara karşı sert mezhepçi bir yaklaşım içinde ve hepsinin katlini vacip görüyor.

KÜRDİSTAN

Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde 5 resmi dil var. Her dini bileşen kendi dini göre, her millet kendi diline göre eğitim alıyor. Kürdistan Diyanet İşleri'nde 8 ayrı dinin 8 temsilcisi eşit yetki ile yer alıyor. Her milletin kendi yerleşim yeri tabelasında kendi dili üstte, Kürtçe altta olur. Bütün bu demokratik uygulamalar Anayasa güvencesi altındadır. Kürdistan tüm mezhepler, dinler, dinler ve uluslar için demokrasi ve güven bölgesidir. Kürdistan bölgesi bu yaklaşımı ile tüm Ortadoğu ve dünya ülkelerine ders verecek özelliktedir.

NE OLMUŞTU?

Kürdistan Bölgesi partileri 7 Haziran 2017'de Başkan Barzani ile beraber bağımsızlık toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantı başkent Erbil'in Pirmam kasabasında gerçekleşti.

Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki toplantıdan Kürdistan’ın bağımsızlığı ile ilgili referandumun 25 Eylül’de yapılacağı duyuruldu. Kürdistan'ın yeni parlamento ve başkanlık seçimleri hakkında da önemli açıklamar yaptıldı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler