IŞİD İran'da; 1979'dan bu yana bir ilk yaşandı!

İran'da Meclis binası ve Humeyni Türbesi'ne silahlı saldırısı düzenlendi. Ölü ve yaralıların olduğu saldırı hakkında İran İstihbarat Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada saldırıyı IŞİD'in üstlendiği belirtildi.


İran bu sabah, 1979 yılında gerçekleşen devrimden beri ilk defa terör saldırısı ile karşı karşıya kaldı. IŞİD'in yaptığı eş zamanlı saldırılarda hem Meclis Binası hem de Humeyni Türbesi hedef alındı.

Tesnim Haber Ajansı muhabiri Meclisin kapatıldığını ve milletvekillerinin çıkışına izin verilmediğini bildirdi. Ayrıca silah seslerinin kesildiğini ama saldırganların henüz yakalanmadığını bildirdi.

Tesnim, Meclis bahçesinden dışarı kaçan IŞİD'linin tekrar Meclis bahçesine girdiğini ve IŞİD'lilerle güvenlik güçleri arasında çatışmanın devam ettiğini bildirdi.

Meclisteki çatışmada 7 kişinin hayatını kaybettiği ve 4 kişinin de rehin alındığını bildirildi.

Polis meclisteki bir çocuğu sessizce pencereden çıkarmayı başardı. Hemen ardından rehineleri elinde tutan saldırgan kendini patlattı.İKİNCİ SALDIRI HUMEYNİ TÜRBESİNE

İran devlet televizyonu, Ayetullah Humeyni'nin Türbesi önünde de silahlı saldırı düzenlendiğini duyurdu.

Saldırıda yaralananlar olduğu bildirildi. Öte yandan Anadolu Ajansı İran muhabiri Mustafa Melih Ahıshalı, "İran devrim lideri Humeyni’nin türbesinin bulunduğu noktada da bazı olaylar olduğu ve yaralıların bulunduğu bilgisi geliyor" dedi.

Tesnim, Humeyni Türbesi'ndeki yaşanan olayda saldırganların 3 kişi olduğu bunlardan iki kişinin yakalandığını birinin ise intihar ettiği açıklandı.

İlna Haber Ajansı, Humeyni türbesinde yaşanan çatışmada 1 kişinin hayatını kaybettiği ve 5 kişinin de yaralandığı haberini verdi.

Reuters'a göre Humeyni'nin türbesine ise 4 saldırgan girmeye çalıştı. Saldırganlardan birinin intihar bombacısı olduğu öğrenildi. Saldırganın üzerindeki bombayı patlattığı belirtiliyor.

Tesnim Haber Ajansı Muhabiri Humeyni türbesinden yaptığı açıklamada; bu sabah bir kişinin İmam Humeyni türbesinin bahçesine girdiğini ve rastgele ateş etmeye başladığını, bu teröristin silahındaki kurşunların bitmesiyle Türbe Güvenlik Görevlisinin bulunduğu kulubeye doğru koştuğunu ve kendini patlattığını bildirdi.

Resmi olmayan bilgilere göre; Devrim Muhafızları rehine kurtarma timinin Humeyni türbesinde 2 teröristi yakaladığı bildirildi. İranlı yetkililer IŞİD'in iki saldırıyı da üstlendiğini belirtti.

İRAN İSTİHBARATINDAN AÇIKLAMA

İran İstihbarat Bakanlığı bu sabah Tahran’da gerçekleşen çifte saldırı öncesi bir grup teröristi etkisiz hale getirdiğini açıkladı.

İstihbarat Bakanlığı henüz operasyonun detaylarına ilişkin bir açıklama yapmadı. İstihbarat Bakanlığı Antiterör Genel Müdürü yaptığı açıklamada; etkisiz hale getirilen bu teröristlerin 3 saldırı planladıklarını açıkladı.

İran İstihbarat Bakanlığı ayrıca bir saldırganın üzerindeki yeleği patlatamadan vurulduğunu, diğerinin Humeyni türbesinde kendini patlattığını belirtti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler