Birleşik Arap Emirlikleri gemisine füzeli saldırı. Husiler kimdir ne için savaşıyor?

Yemen'de etkili olan İran taraftarı Husiler Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gemisini füze ile vurdu. Husiler dün de Suudi Arabistan savaş gemisine saldırmışlardı.

HUDEYDE KENTİ

Söz konusu füzeli saldırı Yemen'in Hudeyde kentindeki Muha Limanı'nda gerçekleşti. Burada denize açılan BAE gemisine Husiler füze ile saldırdı.

Saldırıda gemi zarar görmedi, ancak bir kişi yalandı.

DÜN SUUDİ ARABİSTAN GEMİSİNE SALDIRMIŞLARDI

Yemen'de Husiler dün ülkenin batısındaki El-Muha kenti açıklarında Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait bir savaş gemisine füze saldırısı düzenlemişti. Husiler tarafından yağılan açıklama Suudi Arabistan yönetimi  tarafından doğrulanmamıştı.

HAVA SALDIRISI

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise El-Muha'nın  kuzeyindeki Husi mevzilerine hava saldırılarında bulunmuştu.

HUSİLER KİMDİR? NE İÇİN SAVAŞIYORLAR?

Husiler Yemen'de İran ile işbirliği içinde mücadele eden, İran'da kurulan Din adamlarının egemen olduğu Velayet-i Fakih sistemine benzer bir İmamlar devleti talep ediyor.

Yemen ile Suudi Arabistan sınırında bulunan Sa'da kent merkezinde yaşayan Husiler önceleri, Hazreti Muhammed'in torunları olan ilk 5 İmam'ı (Hz. Ali, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin, İmam Zeynelabidin ve İmam Zeyd) meşru İslami önder kabul eden ancak Sünni Müslümanlarla teorik ve pratik alanda çatışmayan Zeydi mezhebine mensuptu.

Sana Üniversitesi Eğitim ve Felsefe Bölümü üyesi Prof. Dr. Ahmed Muhammed ed-Dağşi, Zeydi Mezhebi'nin genel görüşleri arasında yer almayan Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman'ı Hz. Ali'den önce halife oldukları için suçlu ya da kafir görmek şiiliğe aykırı görüşlere sahip olan Carudiye ekolüne mensup olan Husi lideri Bedreddin el-Husi'nin İran'ın Kum kentinde ve Lübnan'da gördüğü ilahiyat eğitimi sonucu 12 İmamcı Şii Caferi mezhebini kabul ettiğine dikkati çekiyor. Dağşi, Husi hareketi , ideolojik açıdan Yemen'deki Sünni ve Zeydi hareketlerden bağımsızlaşarak İran yönetimiyle paralel bir siyasal oluşuma dönüştüğü değerlendirmesinde bulunuyor.

Zeydi Mezhebi'de aykırı görüşlere sahip olan Carudiye ekolüne geçiş yapan Husi aşireti lideri Bedreddin el-Husi'nin, İran'ın Kum kentinde gördüğü ilahiyat eğitimi sonucu 12 İmamcı Şii Caferi mezhebini kabul etmesiyle birlikte Husi hareketi, ideolojik açıdan Yemendeki Sünni ve Zeydi hareketlerden bağımsızlaşarak İran yönetimiyle paralel bir siyasal oluşuma dönüştü.

İran'da kurulan Din adamlarının egemen olduğu Velayet-i Fakih sistemine benzer bir İmamlar devleti talep eden Husiler, İran yönetimiyle koordineli olarak hareket eden Lübnan Hizbullah hareketine benzetiliyor.

Yemen'in kuzeyindeki Sa'da kentinden gelip Amran şehrini ele geçiren, sonrasında ise başkent Sana'ya girerek düzenledikleri kitlesel gösterilerle gündeme gelen Husi Ensarullah hareketi, ideolojik yapısı, hükümet karşıtı tutumu ve dış bağlantıları sebebiyle ülkedeki diğer kesimler ile güven bunalımı yaşıyor.

Yemen'in kuzeyinde bulunan Sa'da kentini kontrolü altında tutan Husilerin lideri Hüseyin Bedreddin el-Husi'nin bağlılarını, Ensarullah Hareketi adı altında silahlı siyasal bir örgüte dönüştürmesi ve bu süreçte örgütün ideolojik yapısının Zeydilik'ten İran'ın resmi mezhebi olan 12 İmamcı Şiiliğe (Caferilik) evrilmesi Yemen kamuoyunda Husiler hakkında soru işaretlerine yol açıyor. Çünkü Şii mezhebinin fıtratında böylesine bir canilik bulunmamaktadır.12 İmamın nasıl katledildiğini bilenler hem katledilen hemde katleden bir mezhep olmadığını bilmektedir. Şiiliğin geneli sevgiye dayalıdır ki HZ Ali ve onun evlatları olan 12 İmam efemidelerimiz bu sevginin tohumlarını şehit olmadan önce ekmiş ve her ne olursa olsun kana kanla cevap vermeyerek sevgiyi öğretin demişlerdir.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler