Goran'dan, meclisin açılmasına red; Eski el-Kaide üyesi Kürdistan meclisini felç etti

Kürdistan bağımsızlık referandumu için "yasa dışıdır" diyen Goran Hareketi bu defa Meclisi'n açılmasını red etti.

+ Kürdistan meclisinin acı tatlı tarihi ve kapanmasına ilişkin detaylı bilgi için burayı tıklayın

Dün KDP ile YNK bir araya gelerek meclisin yeniden aktifleştirilmesi için harekete geçme kararı aldı. Proje Kürdistan partilerine sunuldu.

Goran'ın itiraz ettiği nokta yeni bir meclis yönetiminin seçilmesi şartıydı. Nitekim bütün olumsuzluklara rağmen, KDP ve YNK'nin projesinde Goran'dan Yusuf Muhammed'in meclis başkanı olabileceği görüşü yer alıyor. Bu meclisinin açılabilmesi için bri tavizdi.

Yusuf Muhammed IŞİD'in Erbil sınırına dayandığı günlerde Goran yayın organları üzerinden halkı Kürdistan'a karşı isyana çağırdı. Yapılan çağrı üzerine binalar ve KDP'liler -9 yaşlarındaki çocuklar dahil- diri diri yakılmıştı.

Eylemcilerin arasında Goran milletvekilleri ve PKK militanları da kameralara yansıdı. IŞİD (DEAŞ) de bir açıklama yaparak "Yahudi KDP'ye karşı mücahitlerimiz eylemcilere destek veriyor" demiş, İran da isyanı desteklemişti.

KDP 'siyasete inancı olmayan' bir şahsiyetin Kürdistan Meclis Başkanlığı'na layık olmadığını, Goran Hareketi'nin yeni bir aday belirlemesini söylemişti. İran, Goran ve Komala meclisi basarak siyasi darbeye girişti. Çıkan kargaşa üzerine; Peşmerge komutanları yaptığı ortak açıklamada "Parlamentodaki grgaşa savaşan Peşmerge'nin morali bozuluyor, düşmana karşı güç kaybediyoruz" dedi. Bunun üzerine meclis çalışmaları Başbakan tarafından yasalar çerçevesinde askıya alındı.
Nitekim Yusuf Muhammed eskiden terör örgütü El-Kaide üyesi idi ve Kürdistan'daki Hawraman bölgesinin zamanında El-Kaide kontrolüne geçmesini sağlayanlardan biriydi. Usame Bin Ladin'e olan hayranlığından oğlunun ismi Usamed'dir. Kendisini Ebu Usame olarak ön plana çıkarır.
Bugün de Goran hareketi 10 kişilik yöneticinin de hazır bulunduğu basın açıklamasında meclisin aktifleştirilmesi kararını red ettiklerini açıkladı.
Nitekim Goran Hareketi Kürdistan bağımsızlık referandumunun da yasa dışı olduğunu açıklayarak red etti.
Goran hareketi Meclisi'n açılması için hiç bir şartı kabul etmiyoruz dedi. Komala İslami Partisi de Goran hareketine desteğini açıkladı.

+ Kürdistan meclisinin acı tatlı tarihi ve kapanmasına ilişkin detaylı bilgi için burayı tıklayın
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler