Goran ve İslami partiler dev Rusya-Kürdistan anlaşmasına tepkili: Kerkük...

Kürdistan Hükümeti önceki gün Rusya ile önemli petrol anlaşmalarına imza attı. Söz konusu anlaşma ile Ortadoğu'daki bir çok Kürdistan karşıtı ülkenin eli kolu bağlanmış oldu. Ancak bazı Kürt partileri tepkili.

Kürdistan Bölgesi başbakanı Neçirvan Barzani (KDP'li), Başbakan Yardımcısı Kubata Talabani (YNK'li) ve beraberindeki heyet önce Rus enerji devleri ile görüşerek anlaşmalar imzaladı, ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile, daha sonra da Başkan Vladimir Putin ile görüştü.

Goran Hareketi temsilcisi ise "KDP ile hiç bir yere gitmeyiz" diyerek Başbakan Neçirvan Barzani'nin heyete katılması yönündeki talebini red etmişti.

Görüşmeler neticesinde Rus enerji devleri Kürdistan'daki ekonomik krizi bitireceklerini söyledi, büyük petrol anlaşmalarına imza atıldı. En önemlisi bir anlaşmanın da Rusya Devleti Şirketi Rosneft ile yapılmış olmasıydı.

Kürdistan partilerinden Goran Hareketi, İslami Birlik Partisi, İslami Hareket Partisi ve İslami Birlik Partisi (Yekgirto) bu anlaşmanın kabul edilemeyeceğini söyledi. Kendilerinin olmadığı bir ortamda imzaların atıldığını kaydeden partiler: Bu anlaşmanın bir bölümü Kerkük petrolü için yapılmış. Biz bunu kabul edemeyiz.

YNK'den de İrancı milletvekilleri bu anlaşmaya tepkili. KDP'li milletvekilleri "Başbakan Rusya'dan Kürdistan adına büyük bir başarıya imza atarak geri döndü" görüşünde. PKK yayın organlarındaki haberlerde ise anlaşma "Rusya ile imzalanan anlaşma Irak Anayasalarına aykırı" şeklindeki başlıklarla verildi.

Partilerin ortak açıklamalarında "Şimdi bu anlaşmanın önünü kesmezsek, Kürdistan için çok hem siyasi hem ekonomik olarak kötü olacak. Bu siyasi bir anlaşmadır, uluslararası sorunlar doğuracak ve kabul edilemez. Bu siyasi hükümranlık halkın hayatını tehlikeye sokuyor, sessiz kalmayacağız"  denildi.

Meselenin net olarak anlaşılması için Celal Talabani'nin Başbakan Yardımcısı oğlu ile YNK yöneticisi dayısı arasındaki tartışmayı arşivden aktarıyoruz:

Özellikle YNK'li ve Goran yetkililerinin Kürdistan petrol sırlarını, Batı ülkeleri ile gizli anlaşmaları, İran ve Irak'a vermesi, Irak hükümeti ile İran'ın bunları kullanarak o anlaşmaları bozmaya çalışması üzerine bu partilerin ilgili komisyondaki temsilcileri kendi partilerine artık petrol sırlarını anlatmamaya başladı.

Siyasi olarak İran'a yakınlığı ile bilinen bağımsız Kürdistan karşıtı YNK'li Helo İbrahim Ahmet yeğeni Kubat Talabani'yi eleştirerek şu açık mesajı iletti:

"Yeğenim Kubat, sen her yerde benim petrol dosyasından haberim var diyorsun. Sen YNK'nin hükümetteki temsilcisisin, bunun için parti yönetimini bu konuda bilgilendirmen lazım. Fakat ne yazık ki Parti Politbüro üyeleri ve annenin bile petrol dosyasının içeriğinden haberi yok. Onlar ancak Wikileaks aracılığı ile bazı şeyleri öğrenebiliyorlar."

Kubat Talabani sosyal medya hesabı üzerinden dayısına verdiği cevapta şöyle dedi:

"Benim büyük ve değerli dayım benimle ilgili bir şey yazmış. Onun yazdıkları benim için önemlidir, burada bahsetmek istemiyorum ancak bu ona cevap vermeyeceğim anlamına gelmez. En kısa zamanda oturup onunla bu konuları konuşacağız. Kimse bu konuyu büyütmesin".

Yine yüksek petrol komisyonundaki Goran temsilcisi daha önce yaptığı açıklamada "Benim herşeyden haberim var, Kürdistan çıkarları için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Zaten burada olsaydım ve haberim olmasaydı, yetkilerimi kullanamaz olsaydım bu benim kişiliksiz olduğumu gösterirdi." demişti.

+ Rusya ile Kürdistan arasındaki anlaşma haberleri için burayı tıklayın
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler