Goran Hareketi: Kürdistan Bağımsızlık referandumu girişimi yasa dışı

Goran Hareketi Kürdistan bağımsızlık referandumuna ilişkin olarak ilk kez resmi bir açıklama yaptı. Goran Hareketi  açıklamasında "KDP korosuna katılan partilerin bağımsızlık referandumu girişimi yasal değildir" dedi.

Goran hareketi sözcüsü Şoreş Haci açıklamasında, "Bu girişim veya başka hiç bir girişim normal seçimlerin ertelenmesine sebebiyet olamaz" dedi.

Söz konusu açıklama Goran Hareketi Parti Meclisi Toplansından sonra yapıldı.

Açıklamada "Kürdistan halkının meşru hakkı olan referandum ve bağımsız devlet ilanı, bu hassas süreçte şahsi çıkarlar ve sorunlardan kaçınmak için kullanılamaz." denildi.

Goran hareketinin resmi açıklamasında Rusya Federasyonu'nun petrol Şirketi Rosneft ile yapılan anlaşmaya "Şeffaf değil" diyerek tepki gösterdi.

Komala İslami partisi ve Goran hareketi dışındaki tüm Kürdistan partileri Kürdistan Bağımsızlık toplantısına katıldı.

Goran hareketinin iddia ettiğinin aksine aslında çok şeffaf bir anlaşma olan Kürdistan-Rusya anlaşmasının detayları için burayı tıklayın.

Bağımsızlık toplandısında Kürdistan partileri Başkanlık ve Meclis seçimlerinin Kasım ayında yapılmasına ilişkin kararı açıklamıştı.Başkan Barzani'nin görevini bırakacağına ilişkin açıklamanın detayı için burayı tıklayın.

Kürdistan Meclisi'nin neden kapalı olduğuna ilişkin ilginç bilgileri buradan okuyabilirsiniz.

BAĞIMSIZLIK TOPLANTISINA KATILAN KÜRDİSTAN PARTİLERİ

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgırtu), Kürdistan İslami Hareket Partisi (Bızutnewe), Kürdistan Komünist Partisi, Kürdistan Sosyalist Demokrat Partisi (KDSP) Emekçiler Partisi (Zehmetkeşan) Kürdistan İşçi ve Emekçiler Partisi, Kürdistan Kalkınma ve Reform Partisi, Erbil Türkmen Listesi, Irak Türkmen Caphesi (ITC), Türkmen Kalkınma Partisi, Kürdistan Parlamentosu Ermeni Listesi, Aşuri Demokratik Hareketi ve Aşuri ve Kildani Meclisi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler