Fransız yönetmen Levy: Kürt Devleti'nin sonuna kadar destekçisi olacağım

Mısır'dan yayın yapan Al Ghad televizyon kanalına Kürdistan’ın bağımsızlığına ilişkin açıklamalarda bulunan Fransız yazar ve yönetmen Bernard Henri Levy, uluslararası toplumun her fırsatta ulusların kaderini tayin hakkından bahsettiğini ama bazı halkların bu istemine sessiz kaldığını söyledi.


Kürt Halkı'nın, İslami radikal grupların terör uygulamalarına karşı büyük bedeller ödediğini vurgulayan Fransız Yazar ve Yönetmen Henri Levy, Musul operasyonunun gerçekleşmesine yol açan şeyin Peşmerge Güçleri'nin 2014 sonbaharında IŞİD’e karşı başlattığı büyük operasyon olduğunu söyledi.

Kürdistan’ın devlet olarak bağımsızlığını ilan etmesinin tüm Ortadoğuda ihtiyaç duyulan güvenlik ve dengeyi sağlayacağını belirten Levy "Çünkü Kürtler, demokrasi, insan hakları, kadın-erkek eşitliğini savunan bir halktır" dedi.

'SONUNA KADAR DESTEKÇİSİ OLACAĞIM'

Ünlü Fransız düşünür Levy, "Belki bütün Kürtleri içine alacak büyük bir Kürdistan’ın kurulması gerçekçi değildir, ama Irak’ta bir Kürt devletinin kurulması hayal değili gerçektir. Irak’ta kurulacak bağımsız bir Kürt devletinin sonuna kadar destekçisi olacağım" diye konuştu.

‘La Batille De Mossoul’ (Musul Savaşı) adlı filmiyle Kürtlerin IŞİD’e karşı verdiği mücadeleyi dünyaya duyuran Fransız yönetmen Levy, bu film ile dünyanın ilgisini Kürtlere çekmek istediğini belirtmişti. (K24)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler