Fransız Bakan: 'Bağımsız Kürdistan'ı destekliyor ve 50 yıldır o günü bekliyorum

Fransa'nın eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Kürdistan’ın bağımsızlığının ilan edilmesi gerektiğini ve bölgede yeni sınırların çizilmesinin vakti olduğunu söyledi.


Fransa'nın eski Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, "Bağımsız Kürdistan’ı destekliyorum ve 50 yıldır o günü bekliyorum. Kürtler, demokrasi ve özgürlükler için mücadele veriyor. Bağımsızlığa giden en iyi yol da Birleşmiş Milletler ’den geçer" diye konuştu.

Kouchner, "Eğer uluslararası yasalar Kürt hareketi gibi bir hareketi de desteklemeyecek ise o zaman söz konusu yasaların değişmesi lazım. Hiç olmazsa bu halka ne istediğini sormalı. Bu halkın geleceğini ve akıbetini nasıl belirlemek istediğine saygı duymalıdır" diyerek sözlerini sürdürürken, konuyu ziyaret ettiği dünyanın her yerinde gündeme getirdiğini ve ilkin genç ve gönüllü bir aktivist olarak faaliyet gösterdiği vakitlerde Melle Mustafa Barzani ile görüştüğünü söyledi.

Melle Mustafa Barzani hakkında konuşan Kouchner, "O büyük adama hayran kalmıştım. Yürekli ve cesur biriydi. Kürdistan’ın bağımsızlığı ve otonomi kazanması üzerine ilk defa kendisiyle 1975 yılında bir röportaj yapmıştım" diye konuştu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler