Esad Rejimi, Kürt Dağı ve Çatışmasızlık Bölgeleri'ni bombalıyor

Suriye'de Beşar Esad Rejimi Ordusu "Çatışmasızlık Bölgeleri"ni bombalıyor. Bombalanan bölgeler arasında Kürt dağı da var. 

Sosyalist Arap Diriliş Partisi (BAAS) lideri Beşşar Esad'a bağlı Suriye rejim ordusu, Suriye'de oluşturulması öngörülen "çatışmasızlık bölgeleri" içindeki İdlib, Lazkiye, Hama, Humus, Dera ve Şam'a hava saldırıları düzenliyor, diğer yandan karadan bombalıyor.

Saldırıların düzenlendiği yerler: İdlib ilinin kırsalında Cisr Eş Şuğur bölgesi ve Bidama beldesi, Lazkiye'nin Kürtdağı bölgesi, Hama'nın kuzeyindeki Latamne beldesi, Dera il merkezi, Şam'ın Doğu Guta bölgesi ile Cobar mahallesi.

En yoğun saldırılar, ülkenin güneyindeki Dera'nın merkezine düzenleniyor. İl merkezinde Dera Beled olarak adlandırılan "eski şehir", fil  füzeleriyle vuruluyor.

Humus'un kuzeyindeki Kesiyeyn köyüne bu sabah düzenlenen bombardımanın  ardından, köy halkı evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Şam'ın doğusunda, muhaliflerin kontrolünde ve rejimin kuşatmasındaki Cobar mahallesi ve Arbin beldesi de havan toplarıyla hedef alınıyor.

4-5 Mayıs'ta Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen Suriye konulu  4. toplantıda garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran, İdlib ili ve komşu illerin  (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyindeki  belli bölgeler, başkent Şam'daki Doğu Guta, Suriye’nin güneyinin belli bölgeleri  (Deraa ve Kuneytra vilayetleri) "çatışmasızlık bölgesi" ilan etmişti.

Çatışmasızlık bölgelerine ilişkin ayrıntılar üzerinde garantör  ülkelerin güvenlik makamlarının görüşmelerini devam ediyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler