Kulis: Erdoğan'ın YPG konusunda Trump'tan istediği 3 şey...

Hürriyet Gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Başbakan Binali Yıldırım'ın 2 Haziran gecesi başladığını açıkladığı "Rakka operasyonu" ile ilgili olarak kulis bilgilerini köşesine taşıdı. Zeyrek, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "YPG, Rakka'dan daha ileri gitmeyecek" dediğini ileri sürdü.


Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek'in  yazısının ilgili bölümleri şu şekilde:

"3 Haziran 2017 Cumartesi günü, Türkiye saati ile 20.21’de akşam ezanı okunuyordu.

Başbakan Binali Yıldırım, medya kuruluşlarının genel yayın yönetmenleriyle iftarda buluşmuştu.  Konu dönüp dolaşıp Türkiye-ABD ilişkileri ile Rakka operasyonunda YPG’nin rolüne geldi. Yıldırım, 20 saat önce, 2 Haziran’ı 3 Haziran’a bağlayan gece, ABD yönetiminin Ankara’ya "Rakka operasyonu başladı" bilgisini verdiğini aktardı.  Ardından da Türkiye’nin bütün rahatsızlığına rağmen YPG ile hareket eden ABD’nin "Bu bir seçim değil, mecburiyet. PYD/YPG ile ilişkiler uzun süreli devam ettirilmeyecek. Taktiksel bir işbirliği" savunmasını ifşa etti.

ERDOĞAN TRUMP'TAN 3 ŞEY İSTEMİŞ 

Biraz araştırdım. ABD bu savunmayı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 16 Mayıs günü ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesinde yapmış. Görüşmede başka neler mi konuşulmuş? Ankara YPG ile ilgili isteklerini üç başlıkta sıralamış:

- YPG, Türkiye’ye yönelik herhangi bir eylem gerçekleştirirse ya da sınır güvenliğimize halel gelirse vururuz.

- YPG’ye verilen silahların tam listesini verin ki Rakka operasyonu sonrasında takip edebilelim.

- Rakka IŞİD’den temizlendikten sonra kentte bölgesel bir yönetim oluşsun ve Rakkalı muhalifler de o yönetimde yer alsın.

Görüşmeden altı gün önce "YPG’ye silah desteği" kararını onaylamak zorunda kalan Trump, Erdoğan görüşmesine adeta eli kolu bağlı girmişti.

TRUMP ERDOĞAN'A NE DEDİ?

Trump, bu olumsuzluğa rağmen Erdoğan’ın gönlünü alabilmek için şu vaatleri sıraladı: "Türkiye’ye PKK ile ilgili istihbarat vermeyi sürdüreceğiz. Amerikan Kongresi’ne takılan Türkiye’nin askeri alım projelerinde Kongre’de size destek vereceğim. YPG Rakka’dan daha ileri gitmeyecek."

Görüşme sonrasında da Türkiye’nin üç talebi konusunda şu tablo ortaya çıktı:

Erdoğan’ın "YPG sınırımızı ve güvenliğimizi ihlal ederse vururuz" sözünü Trump karşılıksız bıraktı. “Vurabilirsiniz” de demedi, “Vuramazsınız” da…

Trump, YPG’ye verilen silahlar konusunda işbirliğini kabul etti. Silahların tam listesi Ankara ile paylaşıldı. Ancak, o silahların operasyon sonrasında ne olacağını bekleyip görmek gerekiyor.

Trump’ın “Rakka’nın yönetimi bölgesel olacak” vaadinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği, ancak Rakka alındıktan sonra netleşecek. Menbiç’te verilen benzer bir söz tutulmamıştı...."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler