Erdoğan'ın seçim sisteminde değişiklik önerisi: Dar veya daraltılmış seçim bölgeleri...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milletvekili seçimleri için dar veya daraltılmış seçim bölgesi alternatiflerinin tartışılması gerektiğini söyledi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de düzenlenen iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, milletvekili seçim sisteminin değiştirilmesi önerisinde bulundu.

16 Nisan referandumuyla Türkiye tarihinin en önemli reformunun hayata geçirildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

"Ülkemizin yönetim pratiğinde hükümeti kuran siyasi kadro, aynı zamanda Mecliste de çoğunluğa sahip olduğu için yasama ile yürütme çok fazla iç içe geçiyor, bundan da en fazla Meclis zarar görüyordu. Meclisin, Bakanlar Kurulunda hazırlanan ve Meclise sevk edilen tasarıların onay merci durumuna düşmesi milletvekillerimizin çalışma şevkini de kırıyordu.

Yeni sistemde artık ne Bakanlar Kurulunun ne de bütçe dışında cumhurbaşkanının Meclise kanun tasarısı gönderme yetkisi bulunmuyor. Tüm kanunlar milletvekillerimiz tarafından hazırlanacak, görüşülecek, tartışılacak, oylanacak ve yürürlüğe girecek. Bir başka ifadeyle, bu sistemde kanun yapma tekeli sadece kağıt üzerinde değil, fiilen de Meclisin yetkisine veriliyor.

SEÇİM ALTERNATİFLERİ TARTIŞILMALI

Önümüzdeki süreçte hem yeni sisteme hazırlık mahiyetindeki uyum yasalarının çıkartılması hem de seçim kanununda köklü değişiklikler yapılması gerekiyor. Milletvekilleriyle seçmenleri arasındaki ilişkiyi güçlendirmek için dar veya daraltılmış seçim bölgesi alternatifleri başta olmak üzere demokrasimizi güçlendirecek tüm teklifleri tartışmalıyız."

DAR SEÇİM BÖLGESİ VE DARALTILMIŞ SEÇİM BÖLGESİ NE DEMEK?

Dar Bölge Sistemi, seçim barajını tamamen ortadan kaldırıyor. Türkiye 550 seçim bölgesine ayrılacak. Her hangi bir seçim bölgesinden aday olanlar arasında en fazla oyu alan TBMM'de partisini ya da bağımsız olarak kendisini temsil edecek.

Eğer Daraltılmış Bölge Sistemi, kabul görürse 2015 yılındaki milletvekili genel seçimlerinde özellikle büyükşehirlerde 3 ile 5 milletvekili çıkaracak şekilde bölgeler oluşturulacak. Örneğin; mevcut sistemde 3 bölgeye ayrılan İstanbul'da 20'den fazla seçim bölgesi oluşturulacak. Seçilme barajı ise yüzde 5 olacak.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler