Erdoğan’ın korumaları ABD’ye götürülmeyecek; Yenilerine vize verilecek mi?

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 yakın koruması hakkında ABD’de tutuklama kararı alınmasının ardından Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği'nin çözüm arayışına girdiği belirtildi.


Hürriyet’ten Uğur Ergan’ın haberine göre Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın korumalarına yönelik tutuklama kararına ilişkin hukuki sürecin nasıl başlatılıp işletileceğine dair kapsamlı bir çalışma yapacak.

GÖTÜRÜLMEYECEKLER

Öte yandan Tayyip Erdoğan’ın Eylül ayında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na  (BMGK) katılmak için New York’a gitmesi halinde korumaların durumunun ne olacağı da merak konusu.

ABD’ye adım attıkları anda tutuklanacakları kesin olan 12 koruma, ABD’ye götürülmeyecek.

Zira Washington Emniyet Müdürü Peter Newsham da, "Bu kişiler ABD’ye gelirlerse tutuklanacaklar. Bu kişilerin ABD’ye gelip suçlamalara cevap vermelerini bekliyoruz" demişti.

YENİ KORUMALARA VİZE VERİLECEK Mİ?

ABD Dışişleri Bakanlığı, "kararın bir mesaj niteliğinde" olduğunu belirttiği için, ABD’nin siyah diplomatik pasaport sahibi olsalar da Erdoğan’ın yanında götüreceği yeni korumalara vize verip vermeyeceği de merak konusu.

Öte yandan korumaların diplomatik dokunulmazlığının olup olmadığı da tartışma konusu. ABD’de yabancı bir cumhurbaşkanının yakın korumaları veya resmi heyetinde yer alan aşçı, özel hizmetli vb. statüsünde olanların diplomatik dokunulmazlığı olup olmadığına dair farklı görüşler var. Bazı eyaletlerde diplomatik dokunulmazlıkları olduğu kabul edilirken, bazılarında ise böyle değerlendirilmiyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler