Duran Kalkan: Bağımsızlık referandumu propagandadan ibaret. Devlet ile bağımsızlığa ulaşılamaz

PKK'nin yöneticilerinden Duran Kalkan, Kürdistan Bölgesi’nin 'bağımsızlık referandumu'na ilişkin açıklamalarda bulundu. Duran Kalkan devlet ile bağımsızlığa ulaşılamayacağını savundu.


News Channel TV'ye konuşan  PKK Yürütme Komitesi Üyesi Duran Kalkan Kürdistan’a devlet düşüncesini ilk PKK’nin getirdiğini öne sürerek Kürdistan Bölgesi’nin 'bağımsızlık referandumu'nun PKK’yi toplumun gözünden düşürmek için gerçekleştirdiğini iddia etti.

Kürdistan Bölgesi’nin 'bağımsızlık referandumu'nun bir ‘propaganda’dan ibaret olduğunu ileri süren Duran Kalkan bazı güçlerin Türkiye’yi ve İran’ı tehdit etmek istediğinde Kürdistan Bölgesi'nin 'bağımsızlık referandumu'nu gündemleştirdiğini söyledi.

"PKK eskiden devletçi paradigmayı çok güçlü savunan bir hareketti. Aslında Kürdistan’a devlet olgusunu PKK getirdi" diyen Duran Kalkan, "Bazıları ‘PKK böyle söyledi (devlet), bundan dolayı güç kazandı. Biz de böyle söylersek, PKK’nin kazandığı gücü biz de kazanırız, PKK’yi de bununla zayıflatırız’ diyorlar. Bu boş bir yaklaşımdır, başarıya götürmez. Yanlış çıkış noktasından kaynaklanıyor. Bununla bizi toplum nezdinde zorlamak ve zayıflatmak istiyorlar. Herkesin peşlerinden gidecğini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Bu tür sözlerle PKK’nin geriletilmesi ve zayıflatılması da mümkün olmaz’" dedi.

Duran Kalkan, önemli olanın devlet olmak değil, toplumun kendi kendini örgütlemesi ve yönetmesi olduğunu belirterek "Bu özgür Bağımsız Kürdistan yönetimini PKK savunuyor. PKK özgürlük ve bağımsızlıktan bir milim öteyi savunmuş değildir. Devletin özgürlükle bir alakası yok. Baskı ve sömürü aracıdır. PKK kendisini ondan kurtardı. Özgür ve demokratik yönetim olma ilkelerini ortaya çıkardı" şeklinde görüşlerini ifade etti.

Duran Kalkan devlet ile bağımsızlığa ulaşılamayacağını savundu.

KCK Yürütme Konseyi Eş başkanı Cemil Bayık ise geçtiğimiz hafta Kürdistan Bölgesi’nin 'bağımsızlık referandumu'na ilişkin yaptığı açıklamada, referandumun demokratik bir hak olduğunu ve buna kimsenin karşı çıkmaması gerektiğini söylemişti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler