"Dünya kamuoyu, bağımsızlık referandumunu destekliyor"

Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Sorumlusu Felah Mustafa, dünya kamuoyunun Kürdistan Bölgesi’nin 'bağımsızlık referandumu'nu desteklediğini savundu.


Sputnik’e konuşan Kürdistan Bölgesi Dış İlişkiler Sorumlusu Felah Mustafa, Kürdistan Halkı'nın çok büyük acılar çektiğini, tarihinin zulümlerle dolu anıların olduğunu söyleyerek, "Tüm çekilen bu acılara bir çare bulunmalıdır. Referandum ise yaşanan bu acılara çözüm olacaktır" diye konuştu.

Sputnik'in 'Kürdistan Dışişleri Bakanı'  olarak tanımladığı Felah Mustafa, Kürdistan’ın her daim Irak’ın bir parçası olarak kalma çabasına karşın, "Bağdat hükümeti Kürdistan’ın haklarına hiçbir zaman saygı göstermedi. Bundan ötürü Kürdistan Halkı kendi kaderini belirlemek için referanduma gitmeyi kararlaştırdı" diye konuştu.

Irak’ın Kürdistan Bölgesi Halkı'nın iradesine saygı göstermesini isteyen Felah Mustafa, Kürdistan Bölgesi'nin 'bağımsızlık referandumu'nun yeni sorunlara değil, aksine sorunların çözümüne vesile olacağını kaydetti.

Mustafa, referandumun olup olmayacağı konusunda söz hakkının yalnızca Kürdistan Halkı'na ait olduğunun altını çizdi.

Felah Mustafa, dünya kamuoyunun Kürdistan Halkı'nın bağımsızlık referandumuna gitmesini desteklediğini ifade ederek, bazı devletlerin karşıt açıklamalarını ise, "Bu devletlerin endişesi, uluslararası hukuk ve prensiplerin ihlal edilmemesi yönündedir" şeklinde yorumladı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler