Rakka Operasyonu: DSG, IŞİD'i süpürerek kentin batısına da ulaştı

Demokratik Suriye Güçleri (DSG) savaşçıları Rakka'nın batısında bulunan Til Harkalah Kalesi’ni IŞİD (DEŞ) teröristlerinden alarak kentin batı girişine ulaştı. Bunun yanı sıra DSG Doğu'dan kente girdi.
Rakka Operasyonu, DSG, Peşmerge, YPG savaş cepheleri için ZERnews'i sosyal medyadan takip edin. Güncel bilgi, harita ve analizler yayınlanlamaya devam edecek.
Rakka şehir savaşının ilan edilmesinin ardından DSG savaşçıları batıdan ve doğudan Rakka’ya giriş yaptı.

Savaşçılar akşam üstü harekete geçerek Rakka (Reqqa) kent merkezine doğru ilerlemeye başladı. Batı yönünden ilerleyen savaşçılar yaşanan yoğun çatışmaların ardından stratejik öneme sahip Til Harkalah Kalesi’ni IŞİD'den temizledi. Çatışmalarda çok sayıda terörist öldürülürken, öldürülen çete sayısına ilişkin net bir bilgiye ulaşılamadı.

DSG savaşçılarının bugün saat 16.00 sularında kentin doğusuna girmesinin ardından batı yönünden ilerleyen savaşçılar da kentin girişine ulaştı.

Roma İmparatorluğuna ait olan ve 10 kilometrekarelik alan üzerine kurulu olan Herkül Kalesi, 6 metre yüksekliğe ve 4 kuleye sahip. Daire biçiminde surlarla çevrili olan kale Harun Reşit tarafından saraya dönüştürülmüş.

Kalenin en önemli özelliklerinden biri de tarihi ismini koruyor olması.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler