"Beyaz Saray'ı yakıp Kürdistan'a gitmek istiyorum"

25 yaşındaki Reality Winner ismindeki genç kadın ABD'nin ulusal güvenlik sırlarını sızdırmakla suçlanıyor. Hükümet ayrıca Winner'ın evine kendi el yazısıyla "Beyaz Saray'ı yakıp yok etmek ve Kürdistan'a gidip yaşamak istiyorum" şeklinde yazılmış olan bir not bulduğunu iddia ediyor.

Reality Winner isimli 25 yaşındaki ABD Hava Kuvvetleri eski askeri "kasıtlı olarak ulusal savunma bilgilerinin tutulması ve yayımlanması" ile suçlanıyor. 

Reality Winner, bir federal soruşturma kurulu tarafından suçlanmış ve yargıç, duruşmaya kadar gözaltına alınmasını emretmişti.

Dün turuncu mahkum tulumuyla mahkemeye çıkan 25 yaşındaki eski askerin federal casusluk davasında hükümetin diğer gizli bilgilerini çalabileceği ve ulusal güvenlik için süregelen bir risk oluşturduğu belirtildi. Winner hakkındaki casusluk suçlamalarını reddetti. 

Winner, 2016'da bir haber sitesine Rus askeri istihbaratı siber saldırısı hakkında gizli bir posta göndermekle suçlanıyor.

25 yaşındaki kadın eğer suçlu bulunursa  10 yıl hapis cezası ve 250 bin dolar kefaletle karşı karşıya.

Savcılar, Winner'ın kefaletle serbest bırakıldığı takdirde ABD'den kaçmayı deneyeceğini bildirdi. 

Savcı Jennifer Solari yargıça Winner'a ait kendi el yazısıyla yazılmış bir not bulunduğunu ve notta da "Beyaz Saray'ı yakıp yok etmek ve Kürdistan'da bir yere gidip yaşamak istiyorum" ifadelerinin olduğunu iletti. 
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler