Baydemir, HDP Grup Toplantısı'nda konuştu; Zalimlikte birinci oldunuz

HDP’nin TBMM’deki grup toplantısında Parti Sözcüsü Osman Baydemir konuştu.


Grup toplantısında konuşan HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir'in açıklamalarından bazı satır başları şöyle:

"ZULÜM YAPMAKTA RAKİBİNİZ YOK"

Osman Baydemir, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a seslenerek, "AKP Genel Başkanına çağrıda bulunuyorum. Siz bir şiir okumuştunuz ve size siyaset yapma yasağı getirilmişti. Tıpkı şu anda elinizde olan basın yayın organı yada yönetmiş olduğunuz zurnalar gibi tek bir ağızdan tasfiyenizin alkışçılığını yapanlardan şu anda medyanızla birlikte ne farkınız kaldı. ‘Rakibimiz yok’ diyor. Zulüm yapmakta fark attınız. Zulüm yapmakta gerçekten bu ülkede rakibiniz yoktur. Zalimlikte birinci oldunuz. Müslüman dünyasına kara bir leke sürdünüz" diye konuştu.

Osman Baydemir, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın "HDP’nin savunduğu siyaset bu ülkenin gerçeğidir. HDP’yi itibarsızlaştırmayla yok edemezsiniz, yok edemediniz, yok edemeyeceksiniz" sözlerini de anımsatarak dokunulmazlık fezlekelerinin hazırlanması sürecini anlattı.

"MİLLETVEKİLİMİZİ DURDURAN ZAT HANGİ ÖRGÜTÜN KRİPTOSU?"

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü’ye kimlik kontrolü yapılmasını da eleştiren Osman Baydemir şöyle konuştu: "Dersim milletvekilimizin bir pırpırlı tarafından yolu kesiliyor. Eşiyle birlikte kimlik tanıtım kartını gösteriyor. ‘Hayır arabanı arayacağım’ diyor. Hakaretlere maruz kalıyor. Bu Meclis’in haysiyeti 15 Temmuz’da bir saldırıya maruz kaldı. Bir diğer saldırı dokunulmazlıkların kaldırılmasıydı. Bir diğeri eş başkan ve vekillerimizin gözaltına alınmasıydı. O günden beri bu saldırı devam ediyor. Dersim’de bu uygulamayı gerçekleştiren zat hangi örgütün kriptosudur."

"SAMİMİYETLE İSTİŞARE ETMEK İSTİYORSANIZ DEMİRTAŞ BURAYA GELECEK"

Meclis Başkanının grup başkanlarına gönderdiği iç tüzük mektubunu eleştiren Baydemir şu ifadeleri kullandı:

"Nasıl bir anlayış mantıktır ki Meclis Başkanı 16 Nisan’daki referandumdan sonra uyum yasalarını konuşalım diye grup başkanlarına davetiye gönderiyor. Ama davetiye yanlış yere geliyor. Edirne Cezaevi’ne Demirtaş’a gitmesi gerekiyor. Samimiyetle istişare etmek istiyorsanız Demirtaş buraya gelecek, bu kürsüde 

Osman Baydemir yerine kendisi olacak. Şu anda Meclis Başkanının tavrı öldürülmek istenen defnedilmek istenen bu meclisin iradesine bir kürek toprak atmaktır. Başka bir izah yoktur. Ortam güllük gülistanlık gibi Meclis Başkanı iftarda buluşalım davetiyesi gönderiyor. İftarlarımız bir dayanışma ağıdır. Toplum açın halinden anlaması yeridir iftarlar. Gelin görün ki sizin gönderdiğiniz davetlerin sahipleri Demirtaş, Yüksekdağ cezaevinde.

Bir dayanışma sofrasında buluşmak istiyorsanız öncelikle bu arkadaşlarımızın bu mekana geri dönmeleri gerekiyor. Zindanların kapasını açmanız gerekiyor. Bundan önce zindancı başının kininden öfkesinden vazgeçmesi gerekiyor."

"YARGIDA DAMATLAR İÇTİHATI OLUŞMAYA BAŞLADI"

Osman Baydemir, Topbaş ve Arınç’ın damatlarının FETÖ’den tutuklandıktan sonra serbest bırakılmasına da değindi:

"Hukuk ve adalet toplumun mayasıdır. Son dönem yargıda damatlar içtihatı oluşmaya başladı. Damatlar tutuksuz yargılanıyor. Hukuk fakültesini okuyanlar herhalde damatlar içtihadı diye bir yere not edecektir. Tutuksuz yargılanmak bir hukuk ilkesidir.

İki durumla karşı karşıyayız. Ya bir ilkesizlik var şahsa göre uygulanan bir hukuk var yada bir tehdit ve şantaj var damat içtihatlarında. Şudur: ‘Ey falankeşler parti içinde biraz sesini çıkarmaya çabalayan bu iş böyle gitmez’ diyenlere bir tehdittir bu gözaltılar yada sabit ikametgah gerekçesi bir gerekçe olamaz. Damatların sabit ikametgahları vardı da her gün evine gittiğimiz Demirtaş’ın yok muydu? Ahmet Şık’ın sabit ikametgahı mı yok?" 
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler