Baydemir 'bağımsızlık referandumu' çağrısında bulundu

HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, Kürdistan Bölgesi'ndeki referandumun Ortadoğu’ya moral olacağını söyledi.


HDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nca Sur ilçesinde yapılan "Yeryüzü Sofrası" iftar programına katılan HDP Parti Sözcüsü ve Urfa milletvekili Osman Baydemir, 25 Eylül'de Kürdistan bölgesi'nde yapılacak olan referanduma geniş katılım olması için çağrısında bulundu.

Osman Baydemir, iftarın ardından yaptığı açıklamada, "Güney Kürdistan’da (Kürdistan Bölgesi) çok sayıda siyasi parti referanduma doğru adım attı. Umarım Kürt halkı geniş katılımla referandum için sandığa gider. Bu durum Ortadoğu’da büyük bir değişim yaratacağı gibi büyük bir moral de olacaktır. Ortadoğu’da büyük bir Kürt siyasi varlığı, Türklere, Farslara ve Araplara tehdit değildir. Bu sınandı. Bu konuda köklü bir tecrübeye sahiptir. Güney Kürdistan’da yapılacak referandumun başarılı olmasını umut ediyorum. Kutlarım. Oldukça önemli bir karar verildi" diye konuştu.

"Yakın zamanda Kürdistan’daki tüm siyasi taraflar arasında anlayışın sağlanarak, kin ve nefretten uzaklaşmalarını umut ettiğini" belirten Baydemir, "Tekrarlıyorum. Ortadoğu’da Türklerin, Farsların ve Arapların sahip olduğu haklara Güney Kürdistan’ında aynı hakka sahip olması gerekir. Çünkü onlarda Ortadoğu’daki bir halktır. Herkesin bunu anlayarak, saygı gösterip desteklemesi gerekiyor" ifadelerini sarf etti.

İftar programına Osman Baydemir ile birlikte, HDP Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp, Ziya Pir, Altan Tan, Nimettullah Erdoğmuş, Meral Danış Beştaş ve parti yöneticileri katıldı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler