'Bağımsızlık Referandumu'na ilişkin seçmen sayısı açıklandı

Kürdistan Bölgesi'nin Referandum ve Seçim Komisyonu, tartışmalı bölge kapsamında değerlendirilen Kürdistani bölgelerde 2.5 milyon olmak üzere toplamda 6 milyon kişinin bağımsızlık referandumu için sandık başına gideceğini belirtti.


25 Eylül'de yapılması planlanan referandum çalışmalarına Referandum ve Seçim Komisyonu çalışmalarına hızla devam ediyor.

Referandum ve Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, 2.5 milyonu aşkın bir nüfusun Kürdistan idaresi dışındaki bölgelerde referanduma katılacağı belirtildi.

Kürdistani bölgelerde referandum için her türlü çalışmaya hazır olunduğu belirtilen açıklamada, oy evraklarının ilçelerde yaşayanların diline göre düzenleneceğini ve tüm tarafların referanduma katılımı için gerekli tüm çalışmaların yapılacağı dile getirildi.

Önceki seçimlerde elde edilen istatistiklere göre, Musul ve Kerkük çevresindeki Kürdistani ilçelerde 2.5 milyon oy bulunduğu, Kürdistan’daki seçmenlerle birlikte referanduma 6 milyon civarı bir katılımın olacağı vurgulandı.

Öte yandan Kerkük il Meclisi Başkanı Rebwar Talabani, Kerkük’de ne pahasına olursa olsun referanduma gidileceğini belirterek, "Bağdat’ın isteği ne olursa olsun referanduma katılımın için seçim komisyonunun bölgeye gelip çalışmaları yürütmesini bekliyoruz" diye konuştu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler