'Bağımsızlık referandumu'na ilişkin bir açıklama da İngiltere'den; Anlıyoruz ancak...

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, 'bağımsızlık referandumu' konusunda Kürdistan Bölgesi halkını anladıklarını belirterek, "Bağımsızlığa doğru atılan her adım, Bağdat'la anlaşarak atılmalı" diye konuştu.

Parti, lider ve ülkelerin Kürdistan Bağımsızlık Referandumu'na ilişkin açıklamaları için "BAĞIMSIZLIK" menüsünü tıklayın, ilginç bilgiler edineceksiniz. Cephe savaşları için "CEPHE" menüsünü tıklayabilirsiniz. Video, görsel, harita ve analizler için ZERnews'i sosyal medyadan takip edin.
İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Boris Johnson'ın, Kürdistan Bölgesi'de referendum ve bağımsızlığa doğru atılan her siyasi adımın Irak hükümeti ile anlaşma içinde atılması gerektiğini söylediği belirtildi.

"Referandumun, Kürdistan Bölgesi halkı için bir umut olduğunu anlıyoruz" denilen yazılı açıklamada şunlara yer aldı:

"Referandumun şimdi yapılması, IŞİD'in ortadan kaldırılması ve kurtarılan bölgelerde istikrarın sağlanması amacından uzaklaşmaktır. Referandum, daha önce IŞİD'in ortaya çıkmasına yol açan sorunların derinleşmesine neden olur. Bağdat'la işbirliği yapılmadan, bağımsızlığa doğru adım atmak Irak halkı ve istikrarının lehine olmayacaktır"

Açıklamada, İngiltere'nin, bütün Iraklılara güvenlik, iş fırsatı, sağlık ve eğitim hizmetlerinin sağlandığı demokratik, birlik içinde ve istikrarlı bir Irak’ı desteklediği ifade edildi.

Açıklamada, İngiltere Dışişleri Bakanı’nın, taraflara diyalog ve sorunları anayasal çerçevede çözme çağrısında bulunduğu belirtildi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler