"Bağımsızlık referandumu kararı Avrupa'da geniş yankı uyandırdı"

Kürdistan Bölgesi’nin referandum için aldığı "25 Eylül" kararının, Avrupa ülkelerinde büyük yankı uyandırdığını söyledi.


Dün Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani başkanlığında toplanan Kürdistan Bölgesi’deki siyasi partiler bağımsızlık referandumunun 25 Eylül’de yapılmasını kararlaştırılması dünyanın dört bir yanındaki Kürt Halkı'nda büyük bir heyecan yarattı.

Referandumun Kürdistan Bölgesi İdaresi Dışında Kalan Kürt Bölgeler arasında yer alan, ancak 140. Maddeye göre tartışmalı bölgeler olarak tanımlanan Kerkük, Xaneqîn, Şengal ve Mahmur dahil tüm bölgeleri de kapsayacağı bildirildi.

BasNews’e konu hakkında değerlendirmelerde bulunan PDK’nin Fransa Temsilcisi Dr. Kawa Şawli bağımsızlık referendumu kararının, Avrupa basınında büyük yankı bulduğunu ve birçok önde gelen gazetenin haberi manşetinden duyurduğunu şu sözlerle ifade etti:

"Kürdistan Bölgesi’nin 25 Eylül tarihini bağımsızlık referandumu olarak belirlemesi, Avrupa ülkelerinde geniş yankı buldu.

Özellikle büyük medya kuruluşları bu haberi manşetlerine taşıdı. IŞİD ile mücadeledeki gösterdiği başarından ötürü dünyadan, Kürdistan Bölgesi’ne büyük bir destek var.

Bağımsızlık referandumu kararına da olumlu yaklaşıyorlar. Kürdistan halkının alacağı kararı destekleyeceklerini söylüyorlar. Bundan ötürü Kürdistan halkı büyük onur duymalı. Çünkü Kürtler, kendi elleriyle kendi kaderini yazacak"

Şawlî, bazı Avrupa ülkelerinin Kürdistan Bölgesi’nin aldığı karara ilişkin resmi tavrını açıklayacağını söyledi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler