Bağımsız Kürdistan'ın petrol rezervi; Katar dahil 5 OPEC ülkesinden daha fazla

Libya ile aynı oranda petrol rezervine sahip Kürdistan Bölgesi'nin, bağımsızlığını ilan etmesi durumunda OPEC’e üye ülkeler içerisinde petrol zengini 8. ülke olacağı ve bu durumun Ortadoğu ve dünya enerji haritasının yeniden çizilmesine yol açacağı söyleniyor.


Büyük bir petrol rezervine sahip olmasıyla birlikte rezervlerin yüzeye yakın olması nedeniyle Kürdistan petrolü, dünya petrol şirketlerinin dikkatini üzerine çekiyor.

Resmi verilere göre 45 milyar varil petrol rezervine sahip Kürdistan Bölgesi, bu potansiyeliyle Katar ve Cezayir dahil OPEC’e üye 5 ülkeden daha zengin bir rezerve sahip.

Uzmanlar, Gabon, Endonezya, Ekvator, Angola ve Cezayir gibi ekonomileri petrol üzerinden yürüyen 5 ülkenin toplam petrol rezervinin 35 milyar varil olduğu düşünüldüğünde, Kürdistan Bölgesi'nin petrol potansiyelinin öneminin daha iyi anlaşılacağına dikkati çekiliyor.

Uzmanlar, Irak petrolünün yüzde 31’lik bölümünün bulunduğu Kürdistan Bölgesi'nin bağımsızlığını ilan etmesiyle Irak’ın dünya petrol piyasasındaki öneminin düşeceği ve Irak’ın ekonomik bir dar boğaza girme riskinin artabileceğini belirtiyor.

K24'te yer alan habere göre, Erbil ile Bağdat arasında 2 Aralık 2014’te imzalanan anlaşma gereği, Kürdistan Bölgesi yönetiminin 300 bin varili Kerkük petrolü olmak üzere toplamda Kürdistan’dan günlük 550 bin varil petrolü Irak Milli Petrol Şirketi (SOMO) üzerinden dünya piyasalarına ihraç etmesi hükme bağlamıştı.

Buna karşılık Bağdat’ın Kürdistan’ın yüzde 17’lik bütçe payı ile memur maaşlarını göndermesi kararı verilmişti. Ancak Bağdat yönetimi, anlaşmanın şartlarını yerine getirmemiş ve Kürdistan’a göndermesi gereken 1 milyar dolarlık bütçe payını kesmişti.

Bunun üzerine 13 Mayıs 2015’te Irak Parlamentosu’nun Kürt üyeleri ile bir toplantı gerçekleştiren Başbakan Neçirvan Barzani, toplantıda Kürdistan’ın ekonomik bağımsızlığının ilk sinyalini vermiş ve “Bağdat anlaşma şartlarına uymazsa, anlaşmadan çekiliriz” demişti.

OPEC NEDİR?

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ya da kısaca OPEC, net petrol ihraç eden ve bilinen dünya petrol rezervlerinin üçte ikisini ellerinde bulunduran ülkelerin oluşturduğu konfederasyondur.

OPEC üyeleri şöyle; Angola, Libya, Nijerya, Cezayir,  İran, Irak, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Venezuela, Ekvador, Endonezya
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler