"Bağımsız Kürdistan'a karşı Suriye, Irak, İran ve Azerbaycan'la görüşülmeli"

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Kürdistan Bölgesi'nin 25 Eylül'de yapacağı 'bağımsızlık referandumu'na sessiz kalınamayacağını söyledi.


Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Ankara’da partisinin Genel Merkezinde yaptığı basın toplantısında 25 Eylül 2017 günü yapılacak olan 'bağımsızlık referandumu' konusunda bazı açıklamalarda bulundu.

Bağımsız Kürdistan’ın, ABD ve İsrail’in Batı Asya’da İkinci İsrail’i kurma planı olduğunu iddia eden Perinçek, bunun Türkiye’nin toprak bütünlüğü ve iç barışını tehdit ettiğini ileri sürdü.

Bu planın Kürtleri ABD ve İsrail çıkarları uğruna ateşe sürmeye hizmet edeceğini iddia eden Perinçek, Türkiye’nin bu planın hayata geçirilmesine izin vermeyeceğini savundu.

AK Parti'nin konunun ciddiyetine uygun bir duyarlılık göstermediğini söyleyen Perinçek, "Ankara’da Erbil temsilciliği açılmasına izin verilerek bir bakıma sözde 'Kürdistan Büyükelçiliği'nin yolu açılmaktadır" dedi.

Doğu Perinçek, "Ankara’daki Erbil Temsilciliği, Kürdistan’ın bağımsızlığına yönelik referandum kararı kaldırılana kadar kapatılmalıdır" önerisinde bulundu.

Kürdistan Yönetimi'ne, "Kürdistan’ın bağımsızlığı için referandum" kararından vazgeçmediği takdirde ilk yaptırım olarak Habur Kapısının kapatılacağının bildirilmesi gerektiğini savunan Perinçek, "Türkiye’nin Irak ve diğer Batı Asya ülkeleri ile ticaret ve ilişkisini sağlamak için ikinci bir kapının açılması hazırlığına derhal girişmesi gerektiğini" dile getirdi.

Türkiye’nin, Kürdistan Bölgesi'ne yaptırım uygulamak için Suriye, Irak, İran, Azerbaycan ile görüşmelere başlaması gerektiğini savunan Perinçek, "Türkiye ile Suriye arasında bölge ülkelerinin toprak bütünlüğü için ortak askerî uygulamaları da içeren önlemler amacıyla görüşmelere başlanmalıdır" dedi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler