'Talabaniler Araptır' diyen Ala Talabani'ye Beni Esed aşiret liderinden destek

Şii Haşdi Şabi telavizyonu Afak TV'nin ilginç bir özelliği var. Manevi gücünden (!) midir, Afak TV özel seçiyor mu bilinmez, ancak bu televizyona çıkan Kürt siyasi ve askeri şahsiyetler Kürtlüklerini inkar eder, Arap ve Iraklı olmakla övünür.

YBŞ'DEN BENZER AÇIKLAMALAR

PKK'nin Şengal yapılanması Genel Komutanı Seyd Hasan da 5 Mart 2017'de Afak TV'ye yaptığı açıklamada "Biz Kürt değil Ezidiyiz. Iraklı kimliğimizi korumak için Peşmerge ile savaşıyoruz" diyerek Şii Haşdi Şabi'nin Kürdistan güçlerine karşı kendilerine destek göndermesini istemişti.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK)'nin Irak Parlamentosundaki Grup Başkanı Ala Talabani katıldığı Afak TV programında "Iraklı olmakla gurur duyuyorum. Talabani'lerin (Şii Arap) Beni Esed aşiretinden olduğunu söylüyorular. Onun için temsilciler meclisinden bir çok Arap parlementer bana 'kuzen' diye sesleniyor" şeklinde konuştu.

BENİ ESED AŞİRETİ LİDERİNDEN DESTEK

Arap Beni Esed Aşireti lideri Şeyh Zari Salim Hun Esedi, yaptığı açıklamada "Talabani ailesinin mensubu olduğu Zengene Aşiret, Esedi Aşireti'nin bir parçasıdır. Zengene aşireti miladi 355'te Esedi Aşiretinin üyesi iken Hille'de Zengene Aşireti olarak boy göstermeye başladı. Kurucusu Emir Mzid Mirsad Esedi'ydi." dedi bazı tarihi kitaplardan kaynaklar gösterdi.

TALABANİ AİLESİNDEN CEVAP

Celal Talabani'nin yeğeni Şeyh Ali Talabani ise yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

TALABANİLER KİMDİR?

"Ala Talabani doğru söylemiyor. Çünkü biz Şii değiliz, Zengene aşiretindeniz, ancak Talabani olarak meşhuruz. Aslımız Süleymaniye'nin Sengawe bölgesindendir.

Ala Talani bizi Şii mi yapıyor? Sünnilik ne zaman bizim için yük oldu!?  Zaten Talabani ailesi daha çok laik düşünce yapısı ile tanınıyor. Bizden olanların çoğu ya KDP ya da Kominist Parti üyesi oldu: Laiktiler. Mukerrem Talabani, Dr. Nuri Talabani, ve Celal Talabani en belirgin örneklerdir.

Biz Kürdüz, yurtsever bir aileyiz, kimse belgesiz konuşup kenara çekilemez. Biz neden kendimizi küçültüp, değersizleştirelim! Kimse Talabani ailesi hakkında böyle konuşmasın"
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler