ANF HABER AJANSI: Rakka Operasyonu'na hangi örgütler katıldı? Ne kadar sürecek?

ANF HaberDemokratik Suriye Güçleri (DSG) Sözcüsü Telal Sılo yaptığı açıklamada, kısa süre içinde Rakka'yı özgürleştirmeyi hedeflediklerini belirterek, hamleye çeşitli gruplardan yoğun desteğin olduğunu da söyledi. IŞİD (DAEŞ) gerilerken DSG ilerliyor.

DSG Sözcüsü Telal Sılo, Rakka’yı özgürleştirme hamlesine ilişkin açıklamalarda bulundu. "Büyük bir savaşı başlattıklarının bilincinde olduklarını belirterek, hedeflerinin en kısa sürede Rakka’yı özgürleştirmek olduğunu ancak yaşanacak savaşın bunda belirleyici olacağını" söyledi.

'EN KISA ZAMANDA SONUCA GÖTÜRECEĞİZ'

Sılo, "Hedefimiz Rakka’nın özgürleştirilmesidir. DAİŞ zulmü altındaki halkı özgürleştirmektir. Ne kadar sürede özgürleştirileceğine ilişkin zaman veremiyoruz. Savaş durumuna göre belli olur. Ama biz en kısa sürede sonuca götürmeyi düşünüyor ve istiyoruz" dedi.

'ŞEHBA VE EFRÎN GÜÇLERİMİZ DE HAMLEDE'

Sılo, şehri özgürleştirme hamlesinde, başlattıkları büyük savaşta DSG çatısı altında yer alan bileşenlerin çoğunun yer aldığını söylerken, Halep, Efrîn, Şehba’dan da tugay, tümen ve taburların katıldığını söyledi.

Rakka şehir merkezinin özgürleştirilmesinde yer alacak gruplara ilişkin bilgi veren Sılo, şunları söyledi: "Kobanê, Cizîrê kantonlarında QSD içinde yer alan grupların yanı sıra bu kez Efrîn, Halep, Şehba kanton ve bölgelerinden de birçok grup özgürleştirme hamlesinde yer alıyor. Bunun yanı sıra Humus, Dera Zor, Minbic güçleri de şehri özgürleştirme hamlesinde yer alıyor.

HAMLEYE KATILANLAR

Sılo, Rakka’nın özgürleştirilmesi için hamleye katılan grupların isimlerini şu şekilde sıraladı:

"YPG, YPJ, Liva Selacık, Sixur El Reqqa, Suryani Askeri Meclisi, Mimbiç Askeri Meclisi, Dera Zor Askeri Meclisi, El Nuxbe güçleri, Öz savunma güçleri, Asayiş ve Emin Dahili güçleri, Ceyş El Suwar, Şems El Şemal Tugayı, Cephet El Ekrad, Aşiretler kuvveti, Mexavir Humus Tugayı.

YPG, YPJ ve Cizîrê kantonu DSG bileşenleri dışında, Halep, Şehba’dan katılım olmasının dikkat çekici olduğunun altını çizen Sılo, Şehba, Halep ve Efrîn hattından katılan tabur, tugayların isimlerini şöyle sıraladı: "Ceyş El Suwar, Şems El Şemal Tugayı, Cephet El Ekrad, Aşiretler kuvveti, Mexavir Humus Tugayı.” ANF HABER AJANSI
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler