Almanya'dan Bağımsız Kürdistan açıklaması: Yeni sınırlar çizmek doğru değil

Önceki gün Başkan Mesut Barzani liderliğinde toplanan Kürdistan partileri bağımsızlık referandumun 25 Eylül 2017'de yapılmasını kararlaştırdı. Almanya Kürt devleti fikrini savunmadıklarını ancak sadece uyarıda bulunacaklarını açıkladı.

Söz konusu karara ilişkin olarak ABD "Kürdistan halkının meşru talebine saygı gösteriyor ve destekliyoruz." derken Almanya'dan "Irak'ın birliğini tehlikeye düşürmenin ve yeni sınırlar çizmek istemenin doğru bir yol olmadığını" açıklaması geldi. Alman yetkili Kürtlere "tek taraflı adım" atmama önerisinde bulundu.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Libya ziyareti kapsamında yaptığı açıklamada, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) "bağımsızlık referandumu" yapacağı yönündeki açıklamasını büyük endişeyle karşıladığını belirtti.

Bu konuda ancak tek taraflı adım atılmaması konusunda uyarıda bulunabileceklerini dile getiren Gabriel, "Irak'ın birliğini tehlikeye düşürmek, hatta devlet sınırlarını yeniden çizmek istemek doğru yol değildir. Bu, Erbil ve aynı zamanda Bağdat'taki zaten zor ve istikrarsız durumu daha da arttırır." ifadelerini kullandı.
Bağımsızlık, cephe ve diğer güncel haberler için aşağıdaki görsel menüleri tıklayın yada ANASAYFAYA gidin. ZERnews'i sosyal medyadan takip edebilirsiniz. 
Tüm tarafları diyaloğa çağıran Gabriel, sorunların karşılıklı ilişki içinde uzlaşarak çözülmesi ve özellikle ihtilafların daha da fazla tahrik edilmemesi gerektiğini söyledi.

Terör örgütü IŞİD (DEAŞ)'a karşı mücadelenin henüz kazanılmadığına işaret eden Gabriel, bundan sonraki adımların sadece birlikte atılabileceğini ve sorunların üstesinden birlikte gelinebileceğinin belirtti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler