Alman medyası: Yakalanan IŞİD'çi, MİT'e istihbarat verdiğini iddia etti

Der Spiegel dergisinin haberine göre, Almanya'da saldırı hazırlığındayken yakalanan IŞİD mensubu, MİT'le istihbarat paylaşımında bulunduğunu öne sürdü.

Almanya'nın Düsseldorf kent merkezinde eylem hazılığı yaparken yakalanan IŞİD mensupları Salah A., Hamza C. ve Mahodd B.'nin Düsseldorf Eyalet Mahkemesi'nde açılan davasına ilişkin yeni bilgiler ortaya çıktı.

Mevcut 3 zanlıya destek veren dördüncü bir kişinin daha olduğu ve sözü geçen kişinin Suriye'nin IŞİD tarafından işgal edilen Tabka kentinde devlet görevlisi 36 kişinin katledilmesinden sorumlu olduğu kaydedildi.

Der Spiegel'de yer alan habere göre, Paris'ten Fetih El Şam'a katılmak için yola çıkan Salah A., IŞİD'in kendisinden istihbaratçı olarak yararlanmak istemesine olumsuz yanıt verdiği için omuzuna silahla ateş edilerek yaralandığı, ardında da hapse atıldığı yönünde ifade verdi.

Buna göre, Hamza C.'nin IŞİD ile cezaevinde tanıştığını idda eden Salah A., Avrupa'da eylem yapmaları için harekete geçirildiklerini söyledi. Salah A. bu amaçla, Nisan 2014'de IŞİD'in Rakka'daki 'mali işler sorumlusu', 'Emir' Ebu Lokman'dan emir aldıklarını, hatta Hamza C.'ye 5 bin avro vererek gönderildiğini ileri sürdü.

Temin edilen sahte pasaportlar ile önce Salah A.'nın, ardından da Hamza C.'nin Türkiye'den bot yoluyla Yunanistan'a, ardından da Balkanlar rotası üzerinden Almanya'ya geçtikleri belirtiliyor.

'SALAH A.'NIN MİT'E VERDİĞİ İSTİHBARATLA 50 IŞİD MİLİTANI YAKALANDI'

Türkiye'ye 2014 Mayıs'ında giden Salah A. ve Hamza C., MİT'e de istihbarat aktarımında bulunduğunu ileri sürdü.

Salah A., bu istihbarat bilgileri sonucunda 50 IŞİD militanının Türkiye tarafından yakanlandığını, çok sayıda eylemi engellediğini ve en önemlisi de ABD Başkonsolosluğu'na yapılması planlanan saldırıyı sabote ettiğini iddia etti. Der Spiegel'e göre, Facebook üzerinden 2014 yılı sonunda IŞİD'le yeniden temas kuduklarını söyleyen Salah A., 'emre hazır' olduklarını bildirdiklerini de ifadesinde aktarıyor.

Haberde yer alan Salah A.'nın ifadelerine göre, Hamza C. ile buluştukları Düsseldorf'da ikili, 'tesadüfen' Mahood B. ile tanıştı. Mahood B.'nin 'canlı bomba olmak istediğini' belirtmesi üzerine, üç zanlı eylem hazırlığına başladı.

'FEDERAL BAŞSAVCILIK SALAH A.'YA İNANIYOR'

Haberde geçen bir ayrıntı da Suriye'de yaşayan Cizvit papazı Paolao Dall'Oglio adlı kişinin kaçırılarak, Vatikan'dan fidye talebinde bulunulacağı ama bundan bir şekilde vazgeçildiği iddiası. Der Spiegel'deki haberde dikkati çeken bir başka ayrıntı ise, soruşturmayı yürüten Alman Federal Başsavcılığı yetkililerinin Salah A.'nın ifadelerini 'gerçeği yansıtıyor' olarak görüyor olması. (Sputnik)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler