Alman Başkonsolos'un 'Bağımsız Kürdistan' açıklaması; Saygı duyarız

Almanya Erbil Başkonsolosu Mark Eickhorn, halkların kendi kaderlerini tayin hakkına vurgu yaparak, "Almanya olarak Kürdistan Halkı'nın kararına saygı duyarız" dedi. Eickhorn,  Almanya-Kürdistan ilişkilerinin IŞİD’ten sonra da aynı düzeyde devam edeceği kaydetti.


K24'e önemli açıklamalarda bulunan Almanya'nın Erbil Başkonsolosu Mark Eickhorn, referandum ve bağımsızlıkla ilgili soruya "Kürdistan halkının kararına saygı duyarız" değerlendirmesinde bulundu.

Kürdistan ile Almanya’nın ilişkilerinin çok iyi düzeyde olduğunu kaydeden Eickhorn, Kürdistan Bölgesi'nde  görev yapmanın kendisi için onur verici olduğunu belirterek "Çünkü ilişkilerimiz açık ve samimi bir şekilde ilerliyor" dedi.

Kürdistan ile ilişkilerin taktiksel olmadığını ve IŞİD’ten sonraki süreçte de güçlü bir şekilde devam edeceğini vurgulayan Eickhorn, IŞİD’in bitme sürecine girdiğini ve Almanya’nın Kürdistan Bölgesi'ne sunduğu askeri desteğin önemli olduğunu söyledi.

"Kürdistan’ın IŞİD’ten sonra huzurlu geleceğini daha iyi tesis etmesi için uluslararası kamuoyunun desteğine ihtiyacı olacak" diyen Eickhorn, Almanya’nın bu konuda üzerine düşeni yerine getireceğini sözlerine ekledi.

Eickhorn, Almanya’nın, Kürdistan’daki barışçıl her çözüme saygı duyduğunu ifade ederek, "Halkın geleceğini kendisi belirlemeli. Kaderini kendi tayin etmeli. Ancak tabi ki barışçıl yollarla. Bu IŞİD’ten sonra yeni savaşların çıkmasını da önleyecektir." ifadesini kullandı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler