AK Parti'li Ensarioğlu: 'Bağımsızlık Referandumu' kararına saygı duyulmalı

Kürdistan bölgesi'nin 'bağımsızlık referandumu' tarihinin belirlenmesini K24'e değerlendiren Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, bağımsızlık kararının halk tarafından verildiğini belirterek "Herkese düşen buna saygı göstermektir" dedi.


"Türkiye’nin özellikle son 4-5 yıldır Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile çok ciddi ve doğru temelde bir ilişkisi vardır. Ekonomik, kültürel, sosyal, siyasal alanda çok ciddi antlaşmalar yapıldı ve bu alanlarda çok ciddi işbirlikleri vardır." diyen AK Parti'nin Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, bağımsızlık referandumunun Irak Anayasası’nda Kürtlere tanınan bir hak olduğunu vurguladı.

"HERKESE DÜŞEN SAYGI DUYMAKTIR"

Erbil ile Bağdat arasında yaşanan sorunların sonucu olarak bağımsızlık hakkının doğduğunu dile getiren Ensarioğlu, "Kürdistan’da yaşayan halk buna karar verir. Herkese de düşen buna saygı göstermektir" dedi.

"TÜRKİYE'NİN BÖLGEDEKİ EN İYİ MÜTTEFİKİ KÜRDİSTAN'DIR"

 Kürdistan’ın bağımsızlığının Türkiye ile ilişkilere zarar vermeyeceğini çünkü Kürdistan’ın Türkiye ile iyi ilişkileri olduğunu ifade eden Diyarbakır Milletvekili Ensarioğlu, "Türkiye’ye yönelik bir tehdit ve tehlike oluşmadığı müddetçe de Türkiye’nin farklı düşünmemesi gerekir. Bu dostane ilişkilerin daha da geliştirilerek devam etmesi gerekir. Orta Doğu’da yaşadığımız bu süreçte gördük ki Türkiye’nin Orta Doğu’da en samimi müttefiki Kürdistan Bölgesel Yönetimi'dir" diye konuştu.

Ensarioğlu sözlerine şu şekilde devam etti:

"Türkiye’nin itirazı şudur; Türkiye’nin itirazı Suriye’de Türkiye’ye yönelik terör tehdidi oluşturacak ve Türkiye’nin kendi içine müdahale anlamına gelebilecek her türlü tehdit ve tehlikedir.

Sincar’da bu tehlike görüldü, Türkiye müdahale etti. Suriye’de bu tehdit ve tehlike görüldü Türkiye bugün orada. Ama Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile hiçbir zaman böyle bir tehdit ve tehlike oluşmadı bilakis tam tersine iyi bir dostluk ilişkisi gelişerek devam ediyor."
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler