ABD'den Türkiye'ye 'firesiz' kınama!

ABD Temsilciler Meclisi, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın korumalarının Washington’daki Büyükelçilik Konutu önünde protestoculara yönelik sert müdahalesini kınayan tasarıyı kabul etti.


ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nun, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın korumalarının Washington’daki Büyükelçilik Konutu önünde 'protestoculara müdahalesini' kınanmasını öngören karar tasarısını kabul etmesinin ardından, dün tasarıya ilişkin yapılan oylamada Türkiye’ye yönelik 'kınama kararı' çıktı.

Cumhuriyetçi ve Demokrat Partili temsilcilerin ortaklaşa hazırlayıp oylamaya sunduğu tasarı mayıs ayında katılan temsilcilerden firesiz 397 oyla kabul edildi.

Karar için bir araya gelen Temsilciler Meclisi, 17 Mayıs'ta gerçekleşen ve 11 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan olayla ilgili, "Birkaç adet Türk güvenlik görevlisi, silahsız göstericileri dövdü, tekmeledi ve boğazladı" ifadesi kullanıldı.

ABD medyasında ve yönetim birimlerinde çok yoğun tepkilere yol açan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da bir süre makam aracından izlediği kavgaya ilişkin tepki, ABD Temsilciler Meclisi'nin aldığı 'kınama kararı' ile somutlaştı.

Buna göre, resmi vize ile ABD'ye giriş yapan ve diplomatik dokunulmazlık hakkından yararlanabilen Cumhurbaşkanlığı koruma görevlileri, Erdoğan'ı protesto eden kişilere karşı şiddet uyguladıkları gerekçesi ile kınanıyor.

Öte yandan, kavgaya karışan koruma görevlilerinin diplomatik dokunulmazlıklarının kaldırılması için ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gerekli girişimlerde bulunması isteniyor.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler