ABD Özel Kuvvetleri Suriye-Irak sınırında; İran'ın koridoru kesildi

ABD Özel Kuvvetler Birimi'nin Suriye-Irak arasındaki El Tanf Sınır Kapısı'nda konuşlandığı öne sürüldü.


Irak Ordusu'ndan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, ABD Özel Kuvvetleri'nin, kısa bir süre önce Irak güvenlik Güçleri tarafından IŞİD'den alınan Irak-Suriye arasındaki sınır kapısı üzerinde konuşlandığını belirtti.

Askeri yetkili, ABD Özel Kuvvetleri'nin, Irak'ın Anbar vilayetinde yer alan Esad Askeri Üssü ve Ürdün'den geldiklerini ileri sürerek, Suriye tarafındaki El Tanf Sınır Kapısı'na yerleştiklerini söyledi.

Yetkili, Irak tarafındaki El Velid Sınır Kapısı güvenliğinin ise Irak Güvenlik Güçleri tarafından sağlandığını kaydetti.

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri, ülkenin batısında yer alan Anbar vilayetindeki Esad ve Habbaniye Askeri Üssü'nde varlık gösteriyor.

Konumu gereği stratejik öneme sahip Anbar vilayetinin, "Tıraybil" Sınır Kapısı'yla Ürdün'e, "El Kaim" ve "El Velid" Sınır Kapıları'yla Suriye'ye, "Arar" Sınır Kapısı ile de Suudi Arabistan'a sınırı bulunuyor.

Irak Ordusu'na bağlı güvenlik güçleri, dün yaptıkları operasyon sonucu El Velid Sınır Kapısı'nı terör örgütü IŞİD'den geri aldıklarını duyurmuştu.

Hatırlanacağı üzere 6 yıl sonra ilk defa Irak Ordusu'nun El Tanf'i IŞİD'den almasının ardından, Suriye ve Irak Orduları ilk defa aynı noktada buluştu.

Bu durum da İran'ın Lübnan'a kadar kesintisiz bir koridora sahip olması olarak yorumlandı. ABD'nin sınıra konuşlanmasıyla İran'ın Lübnan'a kadar olan koridoru kesilmiş oldu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler