ABD'nin eski Şam Elçisi Ford: Kürtler ABD'ye güvendiği için ağır bedel ödeyecek

ABD'nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford, Washington'un Suriyelilere sahte umutlar verdiğini söylerken, Suriyeli Kürtlerin ABD'ye güvenmeleri nedeniyle ağır bedeller ödeyeceğini iddia etti.


ABD'nin eski Şam Büyükelçisi Robert Ford, Suudi Arabistan medyasına önemli açıklamalarda bulundu.

Şark'ül Evsat'ta yer alan mülakatında Robert Ford, o dönem Beyaz Saray'ın Suriyelilere "sahte umutlar" verdiğini savundu.

Haziran 2011'de Hama'ya yaptığı ziyaretin şiddeti kimin kışkırttığını anlamak için olduğunu söyleyen Ford, Hama'nın Suriye Ordusu tarafından kuşatma altına alındığına ilişkin haberler geldiğini ve kaygılandıklarını söyledi. Ford, ziyaretinin aynı zamanda Washington'da Şam'a giden "Hama olaylarını ciddiye alıyoruz" mesajı olduğunu da sözlerine ekledi.

Ancak o dönem ABD'nin sorunu müzakereler yoluyla çözmek istediğini, Hama ziyaretinin muhaliflere ABD'nin bu krizi askeri müdahale ile çözeceği yolunda bir algı yarattığını iddia etti.

EN BÜYÜK HATA İRAN VE HİZBULLAH KUVVETLERİ

Ford, en büyük hatasının, İran ile Hizbullah'ın Suriye'ye binlerce kişilik kuvvet göndereceğini tahmin edememek olduğunu kaydetti.

Ford, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, dönemin ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi kimyasal silah anlaşmasında kandırdığını ve ona "çocuk gibi" davrandığını ileri sürdü.

Ford, Kürtlerin ABD'lilere güvenmeleri nedeniyle ağır bir bedel ödeyeceğini, ABD'nin onları yalnızca IŞİD'e karşı savaşta kullandığını savundu. Eski elçi Ford, "Suriye'nin geleceğinde, Washington, ABD ordusundan Batı Kürdistanı (Rojava) bağımsız bir bölge olarak savunmasını istemeyecektir" dedi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler