ABD'nin en büyük Eyaleti'nin Senatosu: Türkiye ne dost ne de müttefik

California Eyalet Senatosu, California Eyaleti Emeklilik Sistemi (CalPERS) ve California Öğretmenleri Emeklilik Sistemi’nin (CalSTRS) Türkiye hükümeti tarafından kontrol edilen veya yönetilen yatırımları yenilemesini ve Türkiye Hükümeti ile yeni, ek yatırımlar yapmasını yasakladı.


T24'ten Işıl Öz'ün haberine göre, California Eyalet Senatosu, California Eyaleti Emeklilik Sistemi (CalPERS) ve California Öğretmenleri Emeklilik Sistemi’nin (CalSTRS) Türkiye hükümeti tarafından kontrol edilen veya yönetilen yatırımları yenilemesini ve Türkiye Hükümeti ile yeni, ek yatırımlar yapmasını yasakladı

Şu an itibariyle bu yatırımların toplamı 500 milyon dolar civarında olduğu belirtildi.

2014 yılında California Üniversitesi'nin Türkiye hükümeti ile olan yatırımlarının yasaklanmasını amaçlayarak başlayan kampanya, süreç içinde kapsamı genişletilerek bugünkü halini aldı.

Senato'da 61 üyenin oy birliğiyle kabul ettiği tasarı öncesi konuşma yapan senato üyeleri, tasarıya desteklerini dile getirdiler.

"GEÇEN HAFTAKİ SALDIRI ŞOK EDİCİYDİ"

Eyalet senatosu üyesi Matt Debabneh, "Daha geçen hafta, ülkemizin başkentinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın parayla tutulmuş eşkiyalarının, protesto haklarını kullanan Amerika vatandaşlarına saldırması şok ediciydi. Ülkemizin bu diktatörlük ile yakın iş ilişkilerini ve finansal bağlarını kesmesi için yeterli sebep var. Türkiye ne bir dost ne de müttefik" açıklamasında bulundu.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler