ABD’nin 51. eyaleti olmaya 'Evet' dediler; Yüzde 97,2...

ABD'ye bağlı özerk Porto Riko'da yapılan referanduma katılanların tamamı bölgenin eşit hakları haiz ABD eyaleti olarak tanınması yönünde oy kullandı.


Karayip adası özerk Porto Riko'da yapılan referanduma katılanların tamamı bölgenin eşit hakları haiz ABD eyaleti olarak tanınması yönünde oy kullandığı belirtildi.

Katılma oranının yüzde 23'te kaldığı referandumda Porto Riko'ya 51'inci ABD eyaleti statüsü tanınmasını isteyenlerin oranı yüzde 97,2 oldu.

Porto Riko 1898 yılındaki askeri müdahale ile ABD'ye bağlanmış, 1952 yılında ise özerkliğe kavuşmuştu.

Porto Rikolular ABD'ye vizesiz seyahat edebiliyor ancak ABD'deki başkanlık ve Kongre seçimlerinde oy kullanamıyor.

Pazar günkü referanduma seçmenlerin beşte dördü ilgi göstermedi ya da muhalefetin boykot çağrısına uyarak sandığa gitmedi. ABD'den bağımsızlık ilan edilmesinden yana olanların oranı yüzde 1,5; mevcut statünün muhafaza edilmesini isteyenlerin oranı ise yüzde 1,3 oldu.

38 yaşındaki Porto Riko Valisi Pedro Rossello Neves, göreve başladığı ocak ayından bu yana adanın 'sömürge statüsünden' kurtulması amacıyla referandum yapılması için çalışmıştı.


Vali Rossello, koloni statüsünün izin vermediği ABD'deki haklardan Porto Riko halkının da yararlanabilmesini istediğini söylerken, Porto Riko'nun 51'inci ABD vilayeti olarak bütün dünyada tanınmasına gayret edeceklerini belirtti.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler