ABD'li Huffington Post: Bir sonraki bağımsız ulus Kürdistan / 12 ay sonra bağımsızlık ilan edilmeli

ABD'li medya kuruluşu Huffington Post, Kürdistan Bölgesi'nin 'bağımsızlık referandumu'nu değerlendiren bir yazıya yer verdi.


Columbia Üniversitesi İnsan Hakları Araştırmaları Enstitüsü Direktörü ve ABD  Dışişleri kıdemli danışmanlarından David L. Phillips, tarafından Huffington Post için kaleme alınan değerlendirmede, yakın gelecekteki ilk bağımsız ulusun Kürtler olmasının kaçınılmaz olduğunu belirtti.

"BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN, TÜRKİYE VE ABD'NİN LEHİNE"

Irak, İran ve Türkiye gibi sınırları içinde milyonlarca Kürdü barındıran ülkelerin itirazlarını ise ‘cılız tepkiler’ olarak nitelendiren Phillips, "Bağımsız Kürdistan" fikrinin bu ülkeler tarafından da artık kaçınılmaz olduğunun kavranıldığını yazdı.

Kürtlerin bağımsızlık ilanının referandumun hemen sonrasında fazla bekletilmeden ilan edilmesi yönünde beyanda bulunan Philips’e göre, Bağımsız Kürdistan’ın varlığı en çok ABD ve Türkiye’ye fayda sağlayacak.

Kürdistan’da üretilen petrolün dünyaya Türkiye üzerinden dağıtılarak, Türkiye’nin daha karlı çıkacağını belirten Philips’e göre Kürdistan’ın bağımsızlığı ABD tarafından kabul edilmiş bir gerçeklik olduğunu savundu.

"BİR SONRAKİ BAĞIMSIZ ULUS KÜRDİSTAN"

ABD’nin rolünü "kağıt dağıtıcı" olarak tanımlayan Phillips, güncel siyasi atmosferin Kürtlerin lehine olduğunu ise "ABD ve Kürdistan Hükümeti, karlı bir stratejik ortaklığın keyfini çıkarıyor" cümlesiyle belirtti.

ABD yönetiminin 'Bağımsızlık Referandumu'na ilişkin Irak’ı adres gösteren açıklamalarının ise "Kağıt Dağıtıcı’nın görevi" olarak açıklayan Phillips, ABD'li yetkililerin Kürdistan bir sonraki en yeni ulus olacağını bildiklerini yazdı.

"REFERANDUMDAN 12 AY SONRA BAĞIMSIZLIK İLAN EDİLMELİ"

Amerikan yönetimi danışmanı, referandum sonrası yapılması gerekenler konusunda da bilgi verdi. Irak yönetimiyle iletişim içinde anlaşmalı bir boşanma çabası içinde olunması gerektiğini öneren ABD'li danışman Phillips Kürdistan Hükümeti'ne de tavsiyede bulundu.

Referandum sonrasındaki 12 ay içinde bağımsızlık ilan edilmesi konusunda Kürdistan hükümetine de demokrasiyi sağlamlaştırması, insan hakları seviyesini yükseltme çağrısında bulundu.

Ulusların kendi kaderini tayin hakkını savunmak için asla mükemmel bir zaman yoktur. Başta Türkiye, Irak ve İran gibi bölge ülkelerinin itirazları ile ABD ve İngiltere hükümetlerinden bağımsızlığa ilişkin "zamanlama" konusundaki ikaz açıklamalarının içeriğinin dolu olmadığını belirten Phillips son olarak yazısını şu cümlelerle bitirdi:

"Ulusların kendi kaderini tayin hakkını savunmak için asla mükemmel bir zaman yoktur. Kaçınılmaz bir sonuçla karşı karşıya olan Bağdat bunu görmekte.

Irak Kürdistanı'nın bağımsızlığı, birleştirici bir olay olacak ve Kuzeyli Kürtler arasında hizipçiliği aşmaya yardımcı olacak.

ABD kenarda duramaz. Bir Kürtçe atasözü var: 'Kürtlerin dağdan başka bir arkadaşı yok' Arap Ortadoğu'da da ABD'nin Kürtlerden daha iyi arkadaşı yok" (KrdNews)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler