ABD Genel Kurmay Başkanı'ndan Bağımsız Kürdistan açıklaması

ABD Genel Kurmay Başkanı Joseph Dunford Kürdistan Bağımsızlık Referandumu ile ilgili bir soruya cevap verdi.

Danfort açıklamasında "Kürtlerin Bağımsızlık referandumu konusunu başkan Barzani, Başbakan Abadi ve Irak halkına bıraktık" dedi.

Ulusal Basın Kulüp Öğle Yemeği'nde konuşan Danfort, "Bizim işimiz Irak'ta IŞİD (DEAŞ) ile savaş ve asayişin sağlanmasıdır" dedi.
Kürdistan bağımsızlık referandumu ile ilgili dünyadan açıklamalar ve haberler için ZERnews'te BAĞIMSIZLIK menüsünü tıklayın. Cephe savaşları için de CEPHE menüsünü tıklayın. ZERnews'i sosyal medyadan takip edin haberiniz olsun.

ZERnews Arşivi'nden:

DAHA ÖNCE ABD DIŞİŞERİ BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı sözcüsü yaptığı açıklamada "Kürdistan halkının meşru talebine saygı gösteriyor ve destekliyoruz." dedi. Söz konusu açıklama Kürdistan bağımsızlık referandumu sorusuna cevaben yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü "Daha önce bu konuda açıklama yapmıştık: ABD, Üniter, Federal ve huzurlu bir Irak'ın toprak bütünlüğünden yana. Ancak biz bu durumda Kürt halkını anlıyoruz, Kürdistan halkının meşru talebine saygı gösteriyor ve destekliyoruz.

Bağlayıcı olmayacak bir referandumun bile yapılmasının bizi önceliklerimizden uzaklaştıracak oluşu hakkındaki kaygılarımızı Kürdistan bölgesindeki yetkililere ilettik. Önceliğimiz DEAŞ'ı yenmek, istikrarı sağlamak, topraklarından ayrılan halkı geri getirmek, bölgedeki ekonomik krizleri kontrol altına almak ve bölgedeki siyasi çekişmeleri çözmektir." dedi.

IRAK TÜRKMEN CEPHESİ DETAYLARI AÇIKLADI

Irak Türkmen Cephesi yöneticisi ve Erbil Milletvekili Aydın Maruf dün tarihi açıklanan Kürdistan Bağımsızlık Referandumu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı. Türkmen cephesi de Kürdistan partileri ile beraber bağımsızlık toplantısına katılalardandı.

Aydın Maruf açıklamasında "Bağımsızlık Referandumu 25 Eylül 2017'de yapılacak, parlamento seçimlerinin de Kasım ayında yapılacak" dedi.

Maruf "Sayın Başkan Mesut Barzani yönetiminde yüksek bir komisyon kurulacak, bu komisyona bağlı 3 komite olacak. Bir tanesi Kürdistan Bölgesi dışındaki Ortadoğu ve Arap ülkeleri ile görüşmeler yapacak, bu çok önemli. Bir komite Bağdat ve Kürdistan içinde çalışacak, bir tanesi de Avrupa ve diğer batı ülkeleri ile görüşecek." dedi.

Açıklamada "Her partiden temsilciler olacak. Bir hafta içinde her parti kendi içinden 7 temsilci seçecek. Süryani, Keldani, Ermeni ve Türkmenler de kendi temsilcilerini seçecek." şeklinde konuştu.

Türkmen Cephesi temsilcisi Aydın Maruf bağımsızlık toplantısına katılmayan Goran Hareketi ve Komala İslami partileri içinde "Bu çok önemli bir toplantıydı, onların da katılması lazımdı. Onların ayağına gidip, temsilci seçmelerini isteyeceğiz" dedi.

Açıklamada "Başkan Mesut Barzani bağımsızlık referandum masrafları için kendim sponsor bulacağım, gerekli bütçeyi getireceğim dedi" ifadesine yer verildi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler