ABD'den YPG'ye 'Ürdün-Suriye-Irak' talebi!

Rojava'da (Batı Kürdistan) bulunan YPG'li savaşçıların bir kısmının, Ürdün-Suriye-Irak sınırındaki El Tanaf bölgesine göndereceği öne sürüldü.


YPG'ye yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, ABD, YPG’den bazı güçlerini Suriye-Ürdün-Irak üçgeninde bulunan El Tanaf bölgesindeki askeri üsse göndermesini talep etti.

Basnews'te yer alan habere göre, ABD'nin daha önce Suriye'nin Irak ve Ürdün sınırındaki El Tanaf bölgesinde inşa ettiği askeri üsse YPG güçlerinin gönderilmek istendiği belirtiliyor.

ABD'li Özel Kuvvetler, geçen yıl Suriye'nin Irak ve Ürdün sınırındaki El Tanaf bölgesinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçlerini eğitmek amacıyla askeri bir üs inşa etmişti.

ABD ordusu,  kısa bir süre önce Ürdün'den El Tanaf üssüne kamyona monteli uzun menzilli yeni bir roket atar getirmişti.

ABD VE İRAN ARASINDA VEKALET SAVAŞLARI BAŞLIYOR

ABD, El Tanaf'ta her ne kadar eğitim amaçlı askeri üs kurduğunu iddia etse de birçok uzmana göre, İran’ın desteklediği Suriye’de savaşan Şii milislerin (Hizbullah, Haşdi Şabi ve İran milisleri) ilerleyişini engellemek ve Suriye çölündeki etkinliğini artırmayı hedeflediğini belirtiliyor.

Şii Haşdi Şabi’ye bağlı milisler, Musul’un batı kesimlerinde operasyonlara devam ederken bazı  grupları 29 Mayıs’ta Suriye sınırına ulaşmış ve Şii milisleri karşı tarafta Suriye askerleri karşılamıştı.

IŞİD’in bölgeden temizlenmesi ardından ABD ve İran’ın, Suriye-Irak sınırında vekâlet savaşına hazırlandığı öne sürülüyor.

PYD Eş Başkanı Salih Müslim’in İran’ın Kürtlere karşı bir politika yürüttüğüne dair bir açıklamada bulunmuştu.

"RAKKA'DAN SONRA HEDEF DEYREZZOR"

Adının açıklanmasını istemeyen Rojavalı bir kaynağa göre, YPG’nin bölgeye güç kaydırmasında hedeflenen bir başka amaç da Rakka operasyonundan sonra sınırdaki Deyrezzor operasyonun başlatılması olduğunu savundu.

Suriye'nin Irak sınırındaki Deyrezzor kasabasının merkezi, Suriye rejiminin kontrolünde bulunuyorken, çevre bölgeler ve sınır tarafı hala IŞİD’in işgali altında bulunuyor.


Ayrıca Deyrezzor, ABD’nin kontrolündeki El Tanf üssüne de yakın bir bölge olması nedeniyle de önemli bir yer olarak kabul ediliyor. (BasNews / Narîn Kobanê)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler