ABD'den DSG’ye 50 TIR’lık yardım; Son bir ayda 7. sevkiyat

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Rakka Operasyonu kapsamında YPG'nin de yer aldığı DSG'ye (Demokratik Suriye Güçleri) yeni askeri yardımlar gönderdi. 


Pentagon, Rakka Operasyonu kapsamında DSG'ye yeni bir askeri yardım paketi yolladı.

50 TIR'a yüklenen askeri yardımlar Pentagon’un Erbil üslerinden Heseke ve Rakka çevresinde bulunan DSG'ye ulaştırıldı.


Kürdistan Bölgesi'nden Suriye sınırındaki sınır kapılarından geçirilen son sevkiyatta zırhlı araçlar, silah ve askeri mühimmat olduğu bildiriliyor. Rakka Operasyonu başladıktan sonra ise Pentagon’un DSG'ye ulaştırdığı yardımın 130 TIR’a ulaştığı bildiriliyor.


ABD Başkanı Trump, Rakka Operasyonu için geri DSG ile işbirliğine imza atmış, ardından, Pentagon'dan ağır silahlar da içeren yardımlar bölgeye ulaşmıştı.

Buna göre son bir ayda yedi kez sevkiyat yapıldı, en az 348 TIR zırhlı araç ve silah taşıdı. DSG’ye gönderilen askeri yardım listesinde, 12 bin adet Kalaşnikof, 6 bin adet makineli tüfek, 3 bin 500 adet ağır makineli tüfek yer alıyor.


Ayrıca, 3 bin adet Amerikan yapımı RPG-7 ve 1000 adet Amerikan yapımı AT-4 veya Rus yapımı SPG-9 tanksavar da listede. Değişik kalibreye sahip 235 adet havan topu, 100 adet keskin nişancı tüfeği, 450 adet PV-7 tipi gece görüş dürbünü ve 150 adet kızılötesi lazer aydınlatıcı dürbün de bölgeye ulaştırıldı.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler