Süryani holiganların Kürt nefreti: Syrianska FC-Dalkurd FF maçı iptal edildi

İsveç'in başarılı futbol takımı Dalkurd FF ile Süryani takımı Syrianska FC arasında oynanan maç 63'üncü dakikada iptal edildi. Haberimizin devamında Süryani toplumuna bir notumuz var.

Dalkurd 3-1 öndeyken Syrianska taraftarları tarafından sahaya ses bombası ve yabancı cisimler atıldı. Ses bombasından etkilenen Dalkurd oyuncusu Richards hastaneye kaldırıldı.

MAÇ ÖZETİ:

  • Maç'ın 19'uncu dakikasında Dalkurd FF'den Robin Tranberg 1. golü kaydetti. 
  • 33'üncü dakikada ise Rawez Lawan Dalkurd'un 2. golünü kaydetti.
  • 41'inci dakikada ise Syrianska FC'den Kevin Bisse, farkı 1'e indiren golü atıyor.
  • Maçın ilk yarısı Dalkurd'un 2-1'lik üstünlüğü ile bitti.
  • 47'inci dakikada Dalkurd FF'den Richard Yarsuvat gol attı. fark ikiye çıktı.
  • 63'üncü dakikada Dalkurd FF oyuncu değişikliğine gitti: Robin Tranberg oyundan çıkarken Alex De John oyuna giren isim.
  • Ve 63'ücü dakikada Süryani holiganların sahaya yanıcı patlayıcı maddeler atması üzerine hakem maçı erteledi.

İPTAL KARARI

İsveç Fubol Federasyonu tarafından yapılan açıklamada yabancı yanıcı maddelerin sahaya atılması ile bir oyuncunun yaralandığını, bu yüzden hakemin maçı iptal ettiğini açıkladı. Açıklamada maçın aynı gün veya sonraki gün oynamasının mümkün olmadığı belirtildi, sonuç ile ilgili Disiplin Komitesi kararını verecek denildi.

ZERnews notu:

Maçın başından itibaren, Süryani takımı Syrianska FC takımının bazı taraftarları Kürt spor takımı Dalkurd FF'ye düşmanca sataşmalarda bulunmaya başladı.  Sataşmalar holiganlık davranışından öte, "düşman millet Kürtler" esasına dayanıyordu. Bu yaklaşımlar hem Güney Kürdistan'da hem de Rojava'da bazı Süryanilerde görülüyor. Tüm Süryaniler böyle düşünmüyor. Bizde onlardan özür dileyerek, bu gibi duygular içinde olan bazı Süryanilere not düşmek istiyoruz:

Irak'ta federal bir yönetime sahip olan Kürtler, Süryanilerin dilini resmi dil olarak kabul etti, Süryani çocuklar kendi diline ve dinine göre Kürdistan'da eğitim alıyor. Yerleşim yerleri tabelalarında kendi dilleri üstte Kürtçe altta olur. Süryaniler Kürdistan dışında dünyanın hiç bir yerinde böylesine güzel haklara sahip değildir.

Bütün bunlara rağmen bazı Süryani gençlerinin Kürtlere karşı nefret beslemesine anlam verilemiyor.

Tarihteki katliamlar ele alınacaksa, ilk önce Süryanilerin yaklaşık 3 bin yıl önce Kürtlere karşı soykırımlar yaptığı, ülkelerini istila ettiği, ağır vergiler aldığı ancak Kürtlerin de mecburen Süryanilerle savaştığı da bilinmelidir.

Bunun yanı sıra Bizans imparatorluğunun Kürdistan'ı istila etmesi ile Süryani, Ermeni gibi Hıristiyanlar bundan destek alarak Kürtlere soykırımlar yapmış en güzel yerleşim yerlerine oturmuş, kendi isimlerini vermişti. Kürtlerin yaşama, okuma, ticaret hakları elinden alınmış, topluca Hekariyan Bölgesi'ndeki dağlara sığınmışlardı. Onun için Kürdistan'ın en güzel yerlerinde hep Ermeni, Süryani isimlerinin verilmiş olduğunu görüyoruz.

İslam'ın Kürdistan'a gelişi ile Kürtler kendi yerleşim yerlerine geri dönmeye başladılar. Hekariyan'daki Kürt kral İslam ordusu ile anlaşma yapmıştı.

Bedirhan Bey Kürdistan Devleti'ni ilan edince Süryaniler isyan etmiş, Kürtlere karşı İngiltere bayrağını çekmişti. Halbuki Bedirhan bey barış ve dostluk elini uzatmıştı. Süryaniler Kürtlere cephe açınca Kürtler de savaştı.

Ancak daha sonra bu tarihi bilinç altı ile bazı Kürtler, Osmanlı'nın direktifi ile bunları oralardan katliamlar yaparak, Osmanlı ile hareket ederek sürmüştür. Ancak Kürt siyasi liderleri, aydınları, yurtseverleri Süryani, Ermeni gibi halkları o dönem savunmuştur: İntikam değil, insanlık ile yaklaştılar.

Nitekim Mele Mustafa Barzani daha 17 yaşındayken Barzandaki askeri birliklerle beraber giderek, Osmanlı'nın katletmek için ablukaya aldığı Hıristiyanları kurtarmış, şehit vermişlerdi. Yani Kürtler Osmanlı'nın korucuları üzerinden değil, kendi liderlikleri ve yurtseverleri ile ele alınmalıdır.

Süryani gençler şunu iyi bilmeli ki: Geçmişin kin ve nefreti bir tarafa bırakılmalıdır. Ortadoğu'da insan kalabilmiş, insanlığını yitirmemiş, gerçek anlamda Allah ve adalet inancını yitirmemiş tek güç sahibi toplum Kürtlerdir. Bunun ortakça, birlik ve beraberlik için geliştirilmesi, iyileştirilmesi lazım. Kürtler kazanırsa tüm milletler, inanç kesimleri kazanır. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin pratikleri ortada.

(Bedel Boseli / ZERnews Genel Yayın Yönetmeni)
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler