ENKS: PKK, Peşmerge ailelerine bir hafta süre verdi

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) yöneticisi Şervan Hacı, PKK'nin Peşmerge ailelerine karşı yeni çağrısını açıkladı. ENKS, Rojava Kürdistan'ındaki farklı 8 Kürt siyasi partisinden oluşuyor.

ENKS'li Şervan hacı yaptığı açıklamada PKK'nin Rojava Peşmergeleri ailelerine bir hafta süre verdiğini söyledi.

PKK çağrısında "Ya çocukları Peşmergeliği bırakacak, ya da aileler Rojava Kürdistan'ını terk edecek." dedi.

Söz konusu çağrı ilk aşamada Amude Kenti için geçerli. Ardından diğer kentler için de çağrı yapılacak.

Şervan Hacı açıklamasında "Apocu ideoloji dışındaki partilere mensup üyelerin aileleri Rojava'da korku ve endişe içinde yaşıyor, hayat güvenceleri yok" dedi.
PKK, Rojava'da bir Kürt devletinin kurulmasına karşı, ayrıca KCK'li yöneticilerin çağrısı ile resmi olarak "Rojava" ve "Kürdistan" isimleri yasaklandı. PKK'nin çağrısında "Bölücü Rojava ve Kürdistan isimleri halkların birliğine zarar veriyor kullanılmamalı" denilmişti. Rojava'da ulusal, Kürdistani hakları savunan Kürt gençleri ise Peşmerge ve ENKS saflarında birleşmiş bulunmakta. Bugüne kadar çok sayıda KDP'li veya ENKS'li sivil siyasetçi Rojava'da PKK tarafından infaz edildi. Halen PKK zindanlarında her türlü ağır işkenceyi görenler de var. Ancak Türkiye ve İran'dan kaçan PKK'li siyasiler güvenli olduğu için özellikle KDP'nin etkili olduğu Kürdistan Bölgesi'ne sığınıyor. En trajik olan durumda Rojava'daki mücadelenin başında Barzani ve KDP'nin YPG'ye verdiği silahlar ile KDP'li yöneticiler öldürülmüştü. Yine 1992 yılında Rusya, Azerbaycan Ermenistan arasında bir Kürt devleti kurmak istemiş, karar onaylanmıştı. Ancak PKK oraya giderek Kürtlerin bir devlet kurmasına izin vermemişti. Azerbaycan'dan aldığı silahlar karşılığında bunu yapmıştı. Bölgenin Kürt lideri Vekil Mustafayev açıklamasında "Azerbaycan'ın bir Kürt devletine engel olamaları karşılığında PKK'ye verdiği silahlar, Türkiye sınırında el konulmuştu. Çünkü azerbaycan PKK'ye ayun oynamıştı, Türkiye'ye silahların geldiğini bildirmişti" demişti. Aynı şekilde geçtiğimiz ay PYD açıklamasında "Barzani Rojava ve Güney'i birleştirerek bir Kürt devleti kurmak istiyor, bu çirkin bir plan" demişti.
İlgili Haber - Tıkla: TEV-DEM: Barzani, Rojava-Güney'i birleştirip Kürdistan'ı kurmak istiyor; Bu kirli bir plandır.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler