Kürdistan, bağımsızlık karşıtı Irak'ı su ile dize getirebilir

Kürdistan Bölgesi'nin 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapacağına ilişkin kararı açıklaması ardından destek ve tepki mesajları yağıyor. Irak'dtan gelen bazı sert tepkiler gözleri Kürdistan bölgesinin kontrolündeki barajlara çevirdi. 

Irak'ın Bağımsız Kürdistan Devleti'ne ambargo koyma girişimine karşı, Kürdistan su silahını kullanarak Irak'ı dize getirecek.

Nitekim Irak suyunun %66'i Kürdistan'dan gidiyor. Bir çok ülke suyu bir kart olarak rakip ülkeye karşı kullanabiliyor.
Peşmerge, DSG, YPG, YPJ cephelerdeki savaş ve detayları için CEPHE menüsünü, Kürdistan bağımsızlık referandumu açıklamakları için de BAĞIMSIZLIK menüsünü tıklayın. ZERnews'i sosyal medyadan takip edin.
Kürt uzmanlar durumun bu seviyeye gelmesini istemediklerini ancak Irak Kürdistan'a karşı yaptırım ya da ambargo uygulamasına karşın Kürtler su kartı ile Irak'ı dizginleyecek diyor.

Siyasal Coğrafya Uzamanı Halil İsmail yaptığı açıklamada "Irak orta ve aşağı bölgelerine giden suyun %66'sı Kürdistan'dan geçiyor. Nasıl ki İran, Türkiye, Suriye diğer devletlere karşı su kartını kullanıyorsa, Kürdistan Bölgesi'de gerektiğinde bu kartı kullanabilir. Irak'a baskı yapabilir. 

Biz durumun bu seviyeye varacağını sanmıyoruz." dedi.

Kürdistan Bölgesi'ndeki Dukan ve Derbendihan barajları Irak'ın önemli su kaynaklarının üzerinde yer alıyor.

Irak'ın orta ve aşağı bölgelerinde hali hazırda su sorunu var. Kürdistan'ın suyu kesmesi ile Irak'ta insani felaketler ortaya çıkacak.

Kürdistan Baraj ve Su Stokları Genel Müdürü Ekrem Ahmet Resul yaptığı açıklamada "Kürdistan Irak su kaynağıdır. Örneğin: Kerkük, Dubiz, Tuzhurmatu, Kelar, Celwla ve ileriye doğru bölgeler Kürdistan'daki Derbendihan Barajı'nın suyundan yararlanıyor. Herkesin hesabını iyi yapması lazım çünkü suyun alternatifi yoktur" dedi.

Bölgenin en önemli su kaynakları Dicle ve Fırat'tır. Türkiye son dönemlerde bu nehirlerin suyunu iyice kısmıştır. Irak'a giden bu suların önemli bir kısmı Kürdistan Bölgesi'nde ortaya çıkıyor.

Irak'ın Kürdistan bağımsızlığına engel olmak istemesi durumunda, Kürdistan Başkanı'nın emri ile Bağdat'a giden suyu kesebilir.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler