Musul Operasyonu: Son durum ve içler acısı görüntüler, detaylar...

Irak Güçleri Musul Operasyonu çerçevesinde batı yakasında IŞİD ile savaşmaya devam ediyor. Son 3 mahallenin kurtarılması için Polis Gücü, Antiterör ve Ordu Güçleri birer mahallede savaşıyor. Fotoğraf, video ve arkaplan haberimizin devamında.
Tüm cephe haberleri için CEPHE, bağımsızlık için de BAĞIMSIZLIK menüsünü tıkayın, video, görsel ve detaylı analizler için ZERnews'i sosyal medyada takip edin.
Kürt güçlerinin de Kürdistan kotasından dahil olduğu Federal Irak Güçleri Musul'un batı yakasındaki Zencilli Mahallesi'nin yarısı kontrol altına aldı.

Şifa Mahallesinde de ilerleyiş ağır ve şiddetli bir şekilde devam ediyor.

Ayrıca sivillerin varlığı Operasyonun hızını kesiyor.

Irak Federal Polis Gücü komutanı Faruk Cevdet Şakir yaptığı açıklamada "Güçlerimiz Şifa Mahallesi'ne girdi, ilerleme devam ediyor, 13'ten fazla IŞİD teröristini öldürdük, bunlardan biri de IŞİD'in askeri sorumlusudur" dedi.

IŞİD'in öldürülen askeri sorumlusunun adının Watban Yunus Mahmud Meşhedani olduğu da kaydedildi.

Musul Operasyonu kapsamında kentin Doğu yakası tamamen kurtarılmış, yaşam normalleşmektedir. Ancak Kürtlerin çoğunluk olduğu Batı yakasında ise son 3 mahalle kaldı, çatışmalar halen devam ediyor.

Bağdat-Erbil arasında imzalanan ve ABD'nin gözlemci olarak katıldığı anlaşma gereğince; Musul Operasyonu sonrasında Irak ordusu ve Peşmerge güçleri Şengal gibi Kürt bölgelerindeki IŞİD'e karşı ortak operasyon düzenleyecekti. Ancak Irak Hükümeti'ne bağlı ve İran'ın komuta ettiği Şii Haşdi Şabi güçleri anlaşmayı çiğneyerek söz konusu bölgelere operasyon düzenledi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler