YPG / DSG'ye ilk silah sevkiyat tamam

ABD Başkanı Donald Trump'ın kararı onaylamasından sonra, YPG ve DSG'ye ağır silah verme kararının ardından Batı Kürdistan (Rojava / Suriye)’ye ilk sevkiyatı gerçekleştirdi.

URO VAMTAC zırhlı araçlara takılan otomatik hedefleme ve atış kontrol sistemine sahip EIMOS 81 mm havanların 4 km menzili bulunuyor.

İddiaya göre silahların bir kısmı bölgede hazır tutulan üslerden, bir kısmı ise aralarında Ürdün’ün de bulunduğu ABD’nin Ortadoğu’daki üslerinden uçaklarla Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) denetimindeki Erbil Havalaanı’na indirildikten sonra Semelka Sınır Kapısı’ndan geçirilerek Suriye’ye gönderildi. Bölgedeki kaynaklar ilk sevkiyatın Haseke üzerinden omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) ulaştığını bildirdi.

İspanyol yapımı havanlı zırhlı

İlk sevkiyatta İspanyol firması Expal’in ürettiği EIMOS 81mm Havan monteli, 4x4 URO VAMTAC zırhlı araçlar ile bir miktar TOW anti-tank füzesi gönderildi. Pentagon da ilk sevkiyatı doğrularken DEAŞ Karşıtı Koalisyon Güçleri’nin Sözcüsü Amerikalı Albay John Dorrian, YPG’ye verilecek silahlar arasında havan topu ve tanksavar bulunacağını söyledi.
ANASAYFA ve İLGİLİ HABERLER için BURAYI tıklayın

CEPHELER'deki

Gelişmeler

BAĞIMSIZLIK

Süreci

ROJAVA

Haberleri

BARZANİ

Kürdistan

TARİH

Bilinci

ANALİZLER

Ortadoğu

BİLGİ

Kültürel

BİLİM

+Teknoloji

GÖRÜŞ

Yazarlar

Ezidiler

ve Şengal

ANASAYFA

Bütün Haberler