YPG: Bu tarihi bir gelişme; Hızlı ve etkili sonuçları olacak

ABD Başkanı Donald Trump’ın YPG'ye silah verilmesini onaylaması, YPG tarafından tarihi bir gelişme olarak nitelendirildi.

İlgili haber: KÜRTLERİN AKDENİZ'E ULŞAMA PLANI VE ÖNEMLİ BİLGİLER

YPG yaptığı açıklamada ABD'nin kendilerine silah gönderme kararı tarihi bir gelişmedir diyerek "Teröristlere karşı savaşta hızlı ve etkili gelişmeler sağlayacak" dedi.

YPG Komutanı Redur Xelil (Halil) yaptığı açıklamada "ABD'nin bu kararı gecikmiş olsa da, bu da gösteriyor ki YPG Suriye'de tüm dünya adına terörizmle mücadele ediyor" dedi.

Halil açıklamasında "5 yıldır teröristlerle ile savaşıyoruz, bütün savaş cephelerinde başarılı sonuçlar elde ettik" diyerek "Bu da YPG'nin terörizm ile mücadelede birinci sırada olduğunu gösteriyor" dedi.

YPG sözcüsü "Koalisyon güçlerinin desteği ile YPG karanlık güçleri yok edecek, bu da tüm bileşenlerin yer aldığı özgür bir Suriye'nin yolunu açacak" ifadesini kullandı.

PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim ise kararı 'doğal' karşılamıştı. ABD Başkanı Trump’ın onayı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinden günler önce, Orgeneral Hulusi Akar, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ABD’de temaslarda bulunduğu sırada gelmesi dikkatlerden kaçmamıştı.

İlgili haber: KÜRTLERİN AKDENİZ'E ULŞAMA PLANI VE ÖNEMLİ BİLGİLER