YNK-Goran toplantısı başarısızlıkla sonuçlandı

YNK (KYB) ile Goran Hareketi meclise dönüş ile ilgili kritik bir toplantı gerçekleştirdi. Talabani liderliğindeki YNK, Goran'ı yeni bir Parlamento Başkanı ile meclise dönüşe ikna etmeyi hedefliyordu. Nenden yeni bir meclis başkanı seçilmesi isteniyor? Cevabı haberimizin devamında.

Edinilen bilgilere göre toplantı sonuçsuz bitti. Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK)'nin Goran Hareketi'nde kendi içinden yeni bir Meclis Başkanı adayını seçmelerini istedi.

YNK ile Goran arasında KDP'ye karşı ittifak anlaşması var. Goran Bu ittifak anlaşmasının herhangi bir maddesinin uygulanmaması durumunda YNK ile görüşmeyeceğini açıklamıştı.

Goran hareketi Meclis Başkanı Yusuf Muhammed'in yerine yeni birinin seçilmesini kesinlikle kabul etmeyeceklerini söyledi.

Söz konusu toplantı Goran Hareketi merkezinde gerçekleşti.

TOPLANTIDA KİMLER VARDI?

YNK'nin toplantıya katılan heyetinde şu isimler vardı: Hiro Talabani, Qadir Hemecan, İmad Ahmed, Fuat Abdullah, Şahla Kosret Resul.

Goran'ın heyetinde şu isimler vardı: Ömer Seydi Ali, Muhammed Tofiq Rahim, Osman Haci Mahmud, İsmail Namık, Samal Abdullah.

NEDEN YENİ BİR MECLİS BAŞKANI'NIN SEÇİLMESİ İSTENİYOR?

Bugün YNK ile Goran Hareketi Kürdistan Bölgesel Yönetimi meclisine dönüşü ele almak üzer bir toplantı gerçekleştirecek. Toplantıda Goran'dan yeni bir meclis başkanı tercih etmesi istenecek.

IŞİD terör örgütü Kürdistan'ın başkenti Erbil sınırına dayandığı dönemde Goran Hareketi'nden meclis başkanı olan Yusuf Muhammed, Süleymaniyedeki bir parktan canlı yayına bağlanarak halkı Kürdistan Yönetimi'ne karşı ayaklanmaya çağırmıştı.

Kürdistan'a karşı gerçekleşen ayaklanmaya Goran, PKK ve IŞİD militanları beraber katılmış, çok sayıda Goran Milletvekilleri de taş, silah ve sopalarla eşlik etmişti.
Söz konusu isyanda KDP'li yöneticilerin 10-14 yaşlarındaki çocukları diri diri yakılmıştı.

IŞİD bu isyan için "Kafir, Yahudi dostu KDP'ye karşı cihat" olarak tanımlamıştı.
Ardından Goran, YNK ve Komala İslami partileri aniden mecliste beklenmedik bir oturum açarak, KDP'ye siyasi darbe girişiminde bulunmuştu. Ancak KDP'nin kabul etmediği girişim IŞİD'in Erbil sınırına dayandığı o kritik günlerde İranlı siyasi ve askeri temsilcilerinin de o partilerle beraber beklenmedik meclis oturumuna katılmasıydı.

Ancak KDP, Yekgirto İslami, Kominist, Ermeni, Süryani, Keldani, Türkmen milletvekillerinin oturumu boykot etmesi ile İran'ın bu girişimi boşa çıkarıldı.

Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani'in önünde iki seçenek vardı; ya kötüsünü tercih edecekti yada daha kötüsünü. Çünkü meclisteki bu yıkıcı girişimler cephede savaşan Peşmerge Güçleri'nin moralini bozuyordu, IŞİD'e avantaj sağlıyordu.

Kürdistan'ın ağır bir savaş verdiği ortamda, 'en kötüsü' yerine 'kötüsü' tercih edildi, meclis çalışmaları geçici olarak askıya alındı. Ancak devlet bakanları görevlerine devam etti. Kürdistan'da birinci parti olan KDP'den 4 devlet bakanı varken 15 bakanlık da diğer partilerdendir. KDP bunu "Gelin ülkeyi beraber yönetelim" şiarıyla sağlamıştı.

Goran'lı meclis başkanı Yusuf Muhammed'in "Siyasete inancı yok, halkı ülkemize karşı isyana çağırdı, çocuklar diri diri yakıldı" gerekçe gösterilerek onun Kürdistan Meclis Başkanlığı'na layık olmadığı Goran'ın siyasete inancı olan bir adayı tercih etmesi ve bu şartlarda meclisin açılabileceği kararlaştırıldı. Goran, IŞİD ile beraber çocukları diri diri yaktıran Yusuf Muhammed'de ısrar edince meclis çalışamaz oldu.

Bugün YNK ile Goran Hareketi yeni bir meclis başkanının belirlenmesi için bir toplantı gerçekleştirecek. Ancak KDP yöneticilerinin çocuklarını IŞİD ve PKK eşliğinde diri diri yakan Goran Hareketi, Yusuf Muhammed konusunda henüz fikrini değiştirmiş değil.
Goran Hareketi yöneticisi Muhammed Tofiq Rahim toplantıda bir çok konunun ele alınacağını söyledi.

İmad Ehmed, YNK yöneticisi Güney Kürdistan'daki siyasi krizinin aşılmasının ele alınacağını söyledi. Bunun yanı sıra İstifa eden Süleymaniye valisi Serdar Kadir konusu da ele alınacak.

Goran Hareketi toplantı öncesinde YNK'nin KDP karşıtlığından vaz geçmesi durumunda hiç bir şartı kabul etmeyeceklerini açıkladı. Nitekim YNK ile Goran arasında böyle bir anlaşma metni düzenlenmişti.
YNK, Goran Hareketi'ni Yusuf Muhammed dışında yeni bir adayı belirlemek için ikna etmeye çalışacak.