YNK'den 'Şengal'de Haşdi Şabi' uyarısı ve 'Arap Devletler'e çağrı

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Politbüro Sorumlusu Mele Bahtiyar, Arapların Bağımsız Kürdistan'a saygı uymaları çağrısında bulunurken, ayrıca Şii Haşdi Şabi Güçleri'nin Şengal’e bağlı bölgelerdeki hareketliliğine dikkat çekti.


Duhok’ta bir seminerde konuşan YNK Genel Sekreter Yardımcısı Mele Bahtiyar, onlarca devlete sahip olmasına rağmen Arap camiasının Kürdistan’ın bağımsızlığına olumsuz yaklaşımına değinerek, Kürtlerin birlik olması gerektiği çağrısında bulundu.

Bölge ülkelerini de eleştiren Bahtiyar, bu ülkelerin Kürdistan’ın bağımsızlık referandumunu gerçekleştirmelerini ve Kürtlerin kendilerine ait uzun vadeli bir strateji geliştirmesine engel olduklarını söyledi.

ŞENGAL'DE HAŞDİ ŞABİ HAREKETLİLİĞİ

Mela Bahtiyar, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Haşdi Şabi güçlerinin askeri hareketliliğine ilişkin bir açıklama yapmadığını söyledi.

Mele Bahtiyar, "Bu askeri hareketliliğin koalisyon güçleri ve Irak Hükümeti’nin bilgisi dahilinde yapılıp yapılmadığının açıklanmasını bekliyoruz" dedi.

Bahtiyar, sözlerine şöyle devam etti:

"Eğer bir anlaşma çerçevesinde bu operasyonlar düzenleniyorsa, Haşdi Şabi güçleri IŞİD’e karşı belirlediği hedeflere ulaştıktan sonra yerlerine dönmelidir. Bu normal bir şey. Ancak operasyon bahanesiyle girdikleri yerlerde kalacaklarsa, Şengal için tehlike teşkil edecekleri anlamına gelir. O zaman bizim de söyleyecek bir çift sözümüz olur."

Mele Bahtiyar

Mele Bahtiyar, "Biz KYB olarak başta Şengal olmak üzere Güney ve Batı Kürdistan’ın sorunlarının diyalog yoluyla çözüleceğini umuyoruz. Diğer çözüm yollarına başvurulmasına ihtiyaç duyulmamalı. Unutmayalım ki diğer çözüm yolları her zaman kırılma yaratır" diye konuştu.